25. 05. 2023, 06:47

Šéf ruských žoldnéřů Prigožin přiznal, že při bitvě o Bachmut zahynulo 20 tisíc jeho vojáků

Moskva – Přibližně 20 tisíc vojáků ruské žoldnéřské skupiny Wagner bylo zabito v několikaměsíční bitvě o získání kontroly nad Bachmutem na východní Ukrajině. Její šéf Jevgenij Prigožin řekl, že poslal válčit na Ukrajinu okolo 50 tisíc vězňů, z nichž už asi 20 procent incident nepřežilo. Blízký přítel prezidenta Vladimira Putina navíc varoval, že vysoký počet obětí je pro zemi značným rizikem. O zprávě informuje server Al-Jazeera.

Tento víkend Wagnerova skupina a ruská armáda tvrdili, že převzali definitivní kontrolu nad městem, které zůstalo v důsledku dlouhých bojů v troskách. Ozbrojeným silám dokonce veřejně blahopřál i prezident Vladimir Putin. Nicméně Kyjev přispěchal s reakcí, že jeho síly nadále pokračují v boji o město na východní Ukrajině.

Čtěte také: Bašár Asad měl být podle mnohých už dávno v Haagu, nyní je zpět v Lize arabských národů

Ruský miliardář Jevgenij Prigožin, jehož vliv se výrazně prohloubil od doby, kdy Rusko před více než rokem zahájilo válečnou invazi na Ukrajinu, se ve středečním videorozhovoru pro kanál Telegram kriticky vyjádřil na adresu vojenského vedení země a dokonce obvinil ministra obrany Šojgu a náčelníka generálního štábu Gerasimova z nekompetence při vedení útoků.

Ve videu navíc varoval, že aktuální situace v zemi může skončit jako v roce 1917, kdy proběhla tvrdá bolševická revoluce. „Nejprve povstanou vojáci a poté i jejich blízcí. Už jsou jich desítky tisíc – mrtvých příbuzných. A pravděpodobně jich budou statisíce. Tomu se nevyhneme,“ řekl Prigožin. „Jsme v takovém stavu, že bychom mohli ztratit Rusko. A to je hlavní problém. Musíme zavést stanné právo,“ dodal.

Zpráva vznikla s podporou Nadačního fondu pro nezávislou žurnalistiku.

Autor: ogo

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem