26. 07. 2023, 12:39

Šéfka britské banky odchází kvůli sporu kolem uzavření Farageova účtu

Londýn – Generální ředitelka banky NatWest Alison Rose odstoupila poté, co přiznala, že novináři BBC vyzradila podrobnosti o uzavření účtů zastánce brexitu Nigela Farage, píše server CNN.

Generální ředitelka jedné z největších bank ve Spojeném království odstoupila po téměř čtyřech letech ve vrcholné funkci a po více než třech dekádách práce v bance. Činí tak v době, kdy britská vláda přitvrdila vůči bankám kvůli „nespravedlivému“ uzavírání účtů z politických důvodů. Ministerstvo financí totiž navrhlo nová pravidla, která donutí subjekty „vysvětlit a odložit“ každé rozhodnutí o uzavření účtu.

Čtěte také: Klíč k nové španělské vládě drží separatisté. Cesta k ní vede přes ústupky

Farage minulý měsíc uvedl, že ho jedna z velkých britských bank vyřadila jako svého klienta kvůli jeho politickým názorům. Jednalo se o banku Coutts, kterou vlastní NatWest.

Rose následně uvedla, že na dotaz ohledně politikových osobních financí odkázala redaktora BBC Simona Jacka na kritéria způsobilosti zveřejněná na internetových stránkách společnosti Coutts. Ta se týkají peněžního minima pro držení účtu v bance. Farage ale získal kopii interní zprávy banky o tom, proč byly jeho účty zrušeny. Zpráva podle všeho potvrzuje, že při rozhodování hrály roli jeho politické názory.

Rose uvedla, že se na rozhodnutí o zrušení Farageových účtů nepodílela. A dodala: „Jednoduše řečeno, udělala jsem chybu, když jsem reagovala na jakoukoli otázku, kterou BBC v této věci vznesla. Chci se panu Farageovi upřímně omluvit za osobní újmu, kterou mu to způsobilo. Dnes jsem mu napsala.“

Farage prohlásil, že odchod ředitelky je jen „začátek“, načež vyzval k odchodu celou správní radu NatWest.

Britská vláda drží v NatWest podíl ve výši přibližně 39 % od doby, co během finanční krize v roce 2008 zachránila mateřskou banku Royal Bank of Scotland. Cena akcií banky ve středu klesla o více než 3 %.

Autorka: hedr

Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]