14. 07. 2023, 11:00

Sergej Surovikin napojený na Wagnerovu skupinu prý “odpočívá”

Moskva – Bývalý ruský velitel na Ukrajině Sergej Surovikin, který se na veřejnosti neobjevil od červnové vzpoury Wagnerovců, „odpočívá“. Napsal to server BBC s odkazem na vysoce postaveného poslance v moskevském parlamentu.

Andrej Kartapolov, předseda výboru pro obranu, řekl, že generál Sergej Surovikin „právě odpočívá, a v tuto chvíli není k dispozici“. Nepotvrzené zprávy ale říkají, že Surovikin byl zatčen kvůli výslechu ohledně jeho údajné účasti na vzpouře. Měl totiž blízké vztahy s lídrem Wagnerovců Jevgenijem Prigožinem.

Čtěte také: Po válce místo tanků explodují traktory. Jak miny a kazetová munice ubližují civilistům?

Wagnerovci se 23. a 24. června pokusili o vzpouru a hrozili pochodem na Moskvu. Během vzpoury byl Surovikin také naposledy viděn na veřejnosti. Vzpoura skončila po zásahu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, který se zřejmě dohodl s Prigožinem. Wagnerovcům bylo řečeno, že se mohou buď připojit k ruským ozbrojeným silám, jít domů, nebo sloužit do Běloruska.

Sergej Surovikin byl pověřen velením ruských sil na Ukrajině v říjnu, ale o tři měsíce později byl z této funkce odvolán. Na Ukrajině dohlížel na ničivé útoky na energetickou infrastrukturu, kvůli kterým přes zimu skončily miliony civilistů bez elektřiny a vody. V lednu ho nahradil náčelník generálního štábu generál Valerij Gerasimov. Surovikin se pak stal jeho zástupcem.

Autor: mik

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]