30. 10. 2023, 13:40

Sexuální zneužívání španělskou církví zažilo více než 200 000 dětí

Madrid – Nezávislá komise zjistila, že sexuálnímu zneužívání ze strany španělských katolických duchovních bylo vystaveno více než 200 000 dětí. Informuje zpravodajský web BBC.

Tyto podrobnosti vyplynuly z bezprecedentního veřejného vyšetřování španělského ombudsmana Angela Gabilonda. Ten rovněž kritizoval církev za její nečinnost a snahu zakrýt nebo popřít zneužívání. „To, co se stalo, bylo možné díky tomuto mlčení,“ řekl. Gabilondo také zmínil, že církev s komisí do jisté míry spolupracuje, ale zdůraznil její nezájem pomoci při vypracování zprávy a nepřátelství biskupů v některých diecézích.

Čtěte také: Statisíce pedofilních zločinů po celém světě otřásají církví, papež František chystá rozsáhlé reformy

Sedmisetstránková zpráva, kterou si loni objednal španělský Kongres, odhaluje výsledky průzkumu, který komise provedla mezi 800 000 občany. Výsledkem bylo zjištění, že 0,6 % dospělých obyvatel země, přiznalo, že byli v dětství sexuálně zneužiti duchovními. Podíl se zvýšil na 1,13 %, když se zahrnulo i údajné zneužívání v institucích pod dohledem církve. Gabilondo ovšem zdůraznil, že je potřeba brát tato čísla s rezervou.

Součástí zprávy jsou také výpovědi více než 487 mužů a žen, kteří se stali obětí zneužívání. Sdělili, že je to emocionálně poznamenalo. Ombudsman navrhl vytvoření státního fondu, který by obětem zneužívání poskytl odškodnění.

Oficiální vyšetřování sexuálního zneužívání dětí ve španělské katolické církvi navázalo na zjištění deníku El País. Vyšetřování začalo v roce 2018. Od té doby vznikla databáze přibližně 1000 případů údajného zneužívání.

Autor: adne, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]