01. 09. 2023, 10:30

Školy v krytech a výuka o minách. Ukrajinské děti se vrací do lavic

Kyjev – S příchodem 1. září a nového školního roku řeší Ukrajina dopady války na kvalitu vzdělávání. Podle agentury UNICEF ruská armáda pokračuje v útocích na školy a vzdělávací zařízení, píše zpravodajský web BBC.

Regina De Dominicis, regionální ředitelka Unicefu pro Evropu a Střední Asii, řekla, že “na Ukrajině pokračují útoky na školy, které zanechávají děti v hlubokém stresu a bez bezpečného prostoru pro učení. Ukrajinské děti tak mají nejen problémy s pokrokem ve vzdělávání, ale také s tím, aby si uchovaly to, co se naučily, když jejich školy plně fungovaly,”

Čtěte také: 222 jednolůžáků pro 506 lidí. Plovoucí uprchlická ubytovna coby smrtící past

Ukrajinské úřady uvádějí, že během války bylo zničeno více než 360 vzdělávacích zařízení a přes 3000 jich bylo poškozeno. Kvůli velkému nebezpečí bude řada žáků studovat dálkově. Rozhodnutí o takové formě studia závisí na lokálních úřadech, na bezpečnostní situaci v jednotlivých regionech a na tom, zda mají školy protiatomové kryty. V Charkově, jež je častým terčem útoků, bude výuka probíhat převážně na dálku. Tamní úřady ovšem vybudovaly 60 učeben ve stanicích metra, aby zajistily určitou formu osobního vzdělávání.

Přibližně 80 000 žáků se bude přihlašovat z Ruskem okupovaných území na Ukrajině. “Je to pro nás velká výzva a pro ně je to nebezpečné, protože okupanti vyhrožují jim i jejich rodičům, pokud zjistí, že pokračují ve studiu na ukrajinských školách. Je to velmi citlivá bezpečnostní otázka a školy neříkají, kdo tito žáci jsou, protože to může ohrozit jejich životy a zdraví,” říká náměstek ministra školství Andrij Staškiv.

Válečným podmínkám se přizpůsobují rovněž školní osnovy. Zavádí se například povinná výuka o minách. V kurzu vystupuje slavný pes Patron, který vyčmuchává miny, aby byla lekce přístupnější i mladším dětem. Rovněž se vyřazuje studium řady ruských spisovatelů.

Autor: adne, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]