09. 11. 2023, 14:35

Skupina G7 ujišťuje svět, že bude pokračovat v podpoře Ukrajiny navzdory konfliktu v Gaze

Tokio – Ministři zahraničí na summitu skupiny G7 potvrdili, že jsou připraveni dále podporovat Ukrajinu. Shodli se na zavedení dalších sankcí vůči Rusku. Summit přichází ve chvíli, kdy je pozornost světového společenství rozdělena mezi Ukrajinu a Gazu, informuje Kyiv Independent.

Setkání ministrů zahraničí G7 v Tokiu se věnovalo aktuálnímu dění na Ukrajině a na Blízkém východě. V rámci summitu proběhl i online přenos s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou.

Ministři ve svém prohlášení vyjádřili podporu pro Ukrajinu a kritizovali plánované ruské nasazení jaderných zbraní v Bělorusku spolu se zrušením ratifikace Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek. “Zavazujeme se, že budeme stát po boku Ukrajiny tak dlouho, jak to bude nutné, budeme zvyšovat ekonomický tlak a zavádět další omezení vůči Rusku,” oznámili ministři v prohlášení.

Ze summitu také vyplynul plán pro ekonomické zotavení Ukrajiny a podpora pro mírový program prezidenta Zelenského. G7 se dohodla na zavedení nových opatření, které mají za cíl omezení ruských státních příjmů. Součástí návrhu by měl být i dvanáctý balík sankcí EU vůči Rusku.

Čtěte také: Rodí se v Rusku protiválečné hnutí? Známý sociolog o aktuálním stavu tamní společnosti

Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) se Rusko snaží využít konflikt v Pásmu Gazy ke snížení západní podpory Ukrajině. Rusko podle ISW usiluje o demoralizaci ukrajinské společnosti pomocí mediální kampaně.  “USA by se měly zabývat situací v Izraeli namísto zasahování do dění na Ukrajině,” prohlásil bývalý ruský prezident Dimitrij Medveděv.

Americký ministr zahraničí Anthony Blinken prohlásil, že “skupina G7 jednotně odsuzuje ruskou válku na Ukrajině”. Souběžně se však ukazuje, že některé státy pociťují únavu z dlouhé války na Ukrajině.

V USA republikánská strana brzdí balík vojenské a finanční podpory pro Ukrajinu v hodnotě 60 miliard dolarů.

Vrcholný diplomat EU Josep Borrell přiznává, že konflikt v Gaze má vliv na podporu Ukrajiny. Obává se především diplomatického tlaku zemí globálního jihu.

Autor: atlov, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]