27. 10. 2023, 07:10

„Španělská Lampedusa“: Ostrov El Hierro na Kanárských ostrovech se potýká s náporem migrantů

El Hierro – Na nejzápadnější ostrov Kanárského souostroví, který je domovem 11 tisíc lidí, od začátku ledna připlulo už 6 tisíc migrantů. Ještě nebezpečnější cestu než na jiné ostrovy sem lidé podstupují kvůli zesíleným kontrolám na africkém pobřeží, píše web The Local.

„El Hierro se stává novou Lampedusou,“ řekl šéf regionální vlády souostroví Fernando Clavijo v narážce na malý italský ostrov ve Středozemním moři, který migranti už dlouho využívají jako hlavní tranzitní bod na cestě za lepším životem v Evropě.

Obrovský počet připlouvajících lidí způsobuje nápor na sociální infrastrukturu malého ostrova. Clavijo proto zažádal centrální španělskou vládu o finanční podporu, která by měla místní správě s nárůstem migrantů pomoci a zároveň urychlit jejich přesun do zařízení na španělské pevnině.

Čtěte také: Migrace existuje a nás to stále překvapuje. Ostraha hranic ani utrpení lidí ji nezastaví

Jedna z lodí na ostrov El Hierro dorazila minulou sobotu. Na její dřevěně palubě bylo namačkaných 321 migrantů – zatím největší počet lidí na jednom plavidle, který zvládl připlout k břehům Kanárských ostrovů.

Celé souostroví zaznamenalo od začátku ledna 26 tisíc nově příchozích migrantů, z toho téměř jednu čtvrtinu tvoří ti, kteří dopluli k břehům El Hierra.

Lodě, které na tento ostrov míří, ho mohou přitom snadno minout. „Dochází k tomu v případě, že posádka nedokáže zorientovat, nebo jí dojde palivo, případně pokud není loď zastavena námořními záchranáři,“ říká dobrovolník Červeného kříže Ferrán Mallol. Pokud ho opravdu mine, tak to pro lidi na palubě znamená povětšinou smrt. Před dvěma lety takto skončila loď plující z Mauritánie, kterou voda odnesla až na karibský ostrov Tobago.

Autor: vadu, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.