31. 08. 2023, 13:30

Spojené státy varují Severní Koreu, aby neprodávala Rusku zbraně

Washington D.C. – Bílý dům vzkázal, že by měl Pchjongjang „ukončit vyjednávání o zbraních“ s Moskvou. Podle webu Al Jazeera v poslední době napětí mezi Spojenými státy a Severní Koreou stále roste. Dohody mezi Moskvou a Pchjongjangem jsou podle Bílého domu znepokojující.

Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby řekl, že Spojené státy jsou znepokojeny potenciálními zbrojními dohodami mezi Ruskem a Severní Koreou. “Naléhavě vyzýváme Severní Koreu, aby ukončila jednání o zbraních s Ruskem a dodržela závazky, které Pchjongjang přijal.” Podle Kirbyho se závazky Pchjongjangu týkají neposkytování zbraní Rusku.

Čtěte také: Prezidentem Zimbabwe bude opět Krokodýl. Volby doprovázelo falšování, ale také smažené kuře

Spojené státy věří, že ruský ministr obrany Sergej Šojgu se pokusil přesvědčit Severní Koreu, aby prodala Rusku dělostřeleckou munici. Mělo k tomu dojít, když Šojgu v červenci KLDR navštívil, a setkal se s vůdcem Kim Čong-unem. Spojené státy obvinily Severní Koreu z tajné přepravy dělostřeleckých granátů do Ruska už loni.

Severní Korea je pod přísnými sankcemi OSN i kvůli svému jadernému programu. Naposledy odpálila dvě balistické střely, o čemž se vyjádřila, jako o simulaci taktického jaderného útoku na Jižní Koreu. Mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierre odpálení raket odsoudila. Podle ní se jedná o hrozbu pro regionální stabilitu.

Autor: mik, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]