20. 07. 2023, 12:36

Střelec na Novém Zélandu zabil dva lidi, stalo se tak pár hodin před zahájením MS fotbalistek

Auckland – Na Novém Zélandu zabil muž ve čtvrtek ráno dva lidi, dalších šest zranil. Podle deníku The Guardian se střelba odehrála v centru města Auckland jen několik hodin předtím, než tu začalo mistrovství světa ve fotbale žen.

Čtěte také: Ve Stockholmu hoří korán, v Bagdádu ambasáda. A ve světě doutná konflikt o víru a svobodu projevu

Střelba začala na staveništi na Queen Street, hlavní tepně Aucklandu, asi v 7:20 místního času. Policie uvedla, že střelec ozbrojený brokovnicí procházel staveništěm a střílel po lidech. Poté se dostal do horních pater rozestavěné budovy a „zdržoval se ve výtahové šachtě“. Krátce poté zazněly další výstřely, po kterých byl čtyřiadvacetiletý střelec nalezen mrtvý.

Novozélandský premiér Chris Hipkins uvedl, že nedošlo k žádnému národnímu bezpečnostnímu riziku, a nebylo nutné odložit úvodní zápas mistrovství světa. Řekl, že celý národ za oběti truchlí. „Ti lidé šli dnes ráno do práce jako každý den, ale dnes večer se už domů nevrátí,“ dodal.

Střelec byl podle policejního komisaře Andrew Costera v minulosti zapleten do rodinného násilí. „V anamnéze střelce existovaly indikace duševní poruchy, ale neexistovaly žádné důkazy, že by představoval takovou hrozbu,“ sdělil Coster. Pachatel na místě tragédie pracoval. Dle úřadů neměl zbrojní průkaz.

Premiér Hipkins řekl, že úřady vyšetřují, jak se střelec ke zbrani dostal. Dodal, že turnaje mistrovství světa budou pokračovat podle plánu. Před úvodním zápasem lidé drželi minutu ticha a hráči měli na rukou černé pásky na počest těch, kteří při střelbě zemřeli.

Autor: mik

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem