27. 09. 2023, 08:53

“Svého činu lituji”. Předseda dolní komory kanadského parlamentu rezignoval kvůli návštěvě bývalého nacisty

Ottawa – Předseda dolní komory kanadského parlamentu Anthony Rota podal rezignaci poté, co před poslance při návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského přivedl bývalého nacistu Jaroslava Hunku. Byl členem jednotky Waffen SS, jež se skládala převážně z etnických Ukrajinců. Předseda se bránil, že o jeho minulosti nevěděl, informovala BBC.

Předseda kanadského parlamentu Anthony Rota rezignoval poté, co na zasedání pozval Ukrajince, který za druhé světové války bojoval za nacistické Německo. Po vystoupení nacistického válečného veterána se na adresu předsedy snesla vlna kritika, na kterou odpověděl svou rezignací.

„Musím odstoupit z předsednického postu. Svého činu lituji,“ řekl poslancům, když oznamoval svou rezignaci. Bránil se také tím, že když muže zval před kanadský parlament, tak nevěděl, že se jedná o bývalého nacistu.

Čtěte také: Redneck | Odborářská výhra v UPS, pat v Hollywoodu a hrozba stávky v automobilkách

Kanadský premiér Justin Trudeau k incidentu uvedl, že „je velmi nešťastné, že k tomu došlo“. „Jde o velké ponížení kanadského parlamentu a vlastně i všech Kanaďanů,“ dodal. Krátce před Rotovou rezignací označila kanadská ministryně zahraničí Melanie Joly předsedův čin jako „neakceptovatelnou chybu“.

K situaci se vyjádřily i kanadské židovské organizace, jež předsedovo rozhodnutí odstoupit uvítaly.

Jaroslav Hunka sloužil u jednotek SS. Konkrétně u jednotky, jež byla složena z dobrovolníků, povětšinou etnických Ukrajinců. Měla se výrazně podílet na systematickém zabíjení Židů a Poláků.

Autor: Kuba, Foto: Wikimedia Commons

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.