17. 05. 2023, 14:50

Svět by mohl překonat kritickou hranici oteplení o 1,5°C do roku 2027, varuje WMO

Ženeva – Lidstvo a působení přírodních jevů jako je například El Niño by mohly dovést planetu k obávanému oteplení průměrné globální teploty o 1,5 stupně Celsia nad předindustriální úroveň. S odvoláním na zprávu Světové meteorologické Organizace (WMO) o tom  píše deník The Guardian.

Vědci předpovídají, že nárůst teploty nad hranici 1,5°, kterou se státy zavázaly hájit prostřednictvím Pařížské úmluvy, by měl být pouze dočasný. I přesto by se za takových okolností lidstvo dostalo do neprozkoumané oblasti. Překonání zmíněné hranice by mohlo totiž spustit vlnu katastrofických jevů s nevratnými následky.

Čtěte také: Diskuze o LGBT právech otestuje závazek Ukrajiny vůči Evropě: Přinesou vojáci z komunity zvrat v boji za rovnost?

„Tato zpráva neznamená, že se trvale dostáváme nad hranici 1,5° specifikovanou Pařížskou úmluvou, která pojednává o dlouhodobých změnách klimatu. WMO však bije na poplach, že toto rozhraní budeme překonávat výhledově častěji,“ poznamenal profesor Petteri Taalas, generální ředitel WMO.

Šance, že se teplota přes zmíněný předěl alespoň jednou do roku 2027 přehoupne, je 66 %. Za tento vývoj kromě lidské činnosti může i oceánské proudění zvané El Niño, které přivádí do oblasti Severní a Jižní Ameriky teplý vzduch z Tichého oceánu. Zatímco silné větry v posledních letech způsobovaly přísun chladného vzduchu ze dna oceánu a dešťů do oblasti, zvaný La Niña, několik následujících let by mělo být naopak daleko sušších a teplejších. Tento samotný jev je pak schopen vychýlit teplotu planety až o 0,2°C.

Autor: fiš

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.