24. 10. 2023, 07:10

„Tomuhle říkáte rovnost?“ Island čeká stávka žen, zapojí se také premiérka

Reykjavík – Desítky tisíc islandských žen a nebinárních lidí dnes na Islandu nepřijdou do práce, informuje deník The Guardian. Celodenní stávka chce ukázat na přetrvávající rozdíly v odměňování (gender pay gap). Tématem akce bude i sexuální a genderově podmíněné násilí, jež se týká až 40 % tamních žen.

Ženská stávka se koná pod heslem: „Tomuhle říkáte rovnost?“ Její účastnice nebudou během úterý provádět žádnou placenou ani neplacenou práci, aby „ukázaly, čím vším společnosti přispívají.“ Organizátoři očekávají, že do stávky se zapojí desítky tisíc žen a nebinárních lidí po celém Islandu, včetně premiérky Katrín Jakobsdóttir. Jen hlavní akce v Reykjavíku by se mohlo účastnit na 25 000 lidí.

„O Islandu se mluví, jako by to byl ráj rovnosti,“ říká jedna z organizátorek stávky Freyja Steingrímsdóttir. Ve skutečnosti ale islandské ženy v některých profesích vydělávají až o 21 % méně než jejich mužští kolegové. Typicky ženské práce jako úklid nebo péče zůstávají dlouhodobě podhodnocené. Podle Steingrímsdóttir proto Island musí zajistit, aby očekávání spojená s rovností v odměňování naplnil.

Čtěte také: 5 let MeToo z 5 pohledů: Ani teď není společnost k sexuálnímu násilí dostatečně tvrdá

Akce chce zároveň upozornit na míru sexuálního a genderově podmíněného násilí v zemi. Jejich obětí se stane přes 40 % islandských žen. Podle expertky Drífy Snædal souvisí sexuální násilí také s postavením žen ve společnosti a jejich peněžním ohodnocením. „Násilí proti ženám a jejich podhodnocená práce jsou dvě strany téže mince a navzájem se ovlivňují,“ tvrdí Snædal.

Stávka žen se bude na Islandu konat poprvé od roku 1975. Tehdy se do ní zapojilo až 90 % islandských žen. Organizátoři současné akce ovšem upozorňují, že rovného platového ohodnocení Island ani po 48 letech nedosáhl.

Autorka: anče, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.