27. 06. 2023, 15:27

Trump na nahrávce hovořil o vojenských tajemstvích v golfovém klubu

Washington – Bývalý americký prezident Donald Trump je zachycen na nahrávce, jak diskutuje o dokumentu Pentagonu s lidmi, kteří neměli bezpečnostní prověrku. Dokument měl podle deníku The Guardian popisovat plány na útok na Írán.

Nahrávka, která byla poprvé odvysílána v pořadu Andersona Coopera 360 na CNN, obsahuje nové detaily z rozhovoru, který je zásadním důkazem v obžalobě zvláštního právního zástupce Jacka Smithe proti Trumpovi kvůli špatnému nakládání s utajovanými informacemi.

Čtěte také: Podporují ho sponzoři i rivalové. Pro Trumpa jsou hrozící žaloby požehnáním

Záznam ukazuje Donalda Trumpa, jak ve svém golfovém klubu v Bedminsteru v New Jersey v červenci 2021 hovoří o tajných dokumentech. Ty Trump neodtajnil. To je nový důkaz, že bývalý prezident věděl o správných postupech odtajňování.

V rozhovoru Trump hovoří s lidmi, kteří pomáhají jeho bývalému personálnímu šéfovi Marku Meadowsovi psát knihu. Jeho asistentka Margo Martin pravidelně nahrávala rozhovory s autory, aby se ujistila, že přesně líčí jeho výroky.

Publikovaný záznam začíná, když Trump hovoří o nejvýše postaveném americkém generálovi Markovi Milleym. Ten se měl obávat, že Trump na konci mandátu nařídí útok proti Íránu.

„Tohle jsou ty dokumenty,“ říká Trump na zvukovém záznamu, zatímco hovoří o plánech o údajném útoku Íránu na Pentagon. „Tohle udělala armáda a předala mi to,“ pokračuje, než poznamená, že dokument zůstal utajený. „Víte, jako prezident jsem ho mohl odtajnit,“ říká. „Teď už nemůžu, víte, ale je to stále tajné.“

Autor: hedr

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]