10. 05. 2023, 08:14

Turecko zvyšuje platy státních zaměstnanců o 45 %, rozhodnutí přichází pět dní před volbami

Ankara – Zvýšení platů státních zaměstnanců oznámil těsně před volbami, ve kterých usiluje o své znovuzvolení, turecký prezident Recep Tyyip Erdoğan, píše server Al Jazeera. Děje se tak v době hospodářských otřesů a vysoké inflace.

Erdogan informoval o růstu platů v úterý na setkání v Ankaře, na kterém se diskutovalo o hospodářských a sociálních právech veřejných zaměstnanců. „Zvyšujeme mzdy o 45 %, včetně sociálního podílu,“ uvedl prezident podle prohlášení na vládních internetových stránkách.

Čtěte také: „Obsluhoval jsem vládce Kremlu.“ Cesta nadwagnerovce Prigožina od hromad párků k hromadám mrtvol

Erdoğan, který vede Turecko již 20 let, v kampani slibuje pokles úrokových sazeb jako způsob řešení hospodářské krize. Chce také snížit inflaci na jednociferné číslo a zesílit hospodářský růst.

Tureckou ekonomiku minulý rok na podzim zasáhla inflace ve výši 85 %, letos na jaře  se následně zmenšila na hodnotu kolem 44 %.

Poslední průzkumy ukazují, že Erdoğan momentálně v prvním kole vede souboj s hlavním opozičním prezidentským kandidátem Kemalem Kilicdarogluem. Ve druhém kole by ale mohl těsně prohrát.

Autorka: hedr

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]