• Voxpot feed
  • 20. září 2023 / 13:54

Ukrajina a Německo budou stavět větrnou farmu v Černobylu

Kyjev/Berlín – Ukrajinská vláda a německá společnost NOTUS energy společně vybudují větrnou elektrárnu ve uzavřené zóně Černobylu. Větrná farma bude schopna zásobovat elektřinou téměř tisíc domácností, píše server Kyiv Independent.

Německá firma s Ukrajinou podepsala podle ukrajinského ministerstva životního prostředí a přírodních zdrojů 11. září memorandum o spolupráci na projektu výstavby větrné farmy. Oznámení přišlo v rámci čtvrté návštěvy Kyjeva německou ministryní zahraničí Annaleny Baerbock od začátku totální války Ruska proti Ukrajině.

Čtěte také: „Cílem Ázerbájdžánu je hlavně vyhnat etnické Armény,“ říká expert o napětí na Kavkaze

Černobylská lokalita zahrnuje třicetikilometrový okruh kolem jaderné elektrárny, asi 130 kilometrů severně od Kyjeva. Většina zóny je od katastrofy v roce 1986 opuštěná.

Ministerstvo počítá, že výstavba přinese investice a nová pracovní místa. Plány na rozvoj zelených technologií měla Ukrajina už před ruskou plnohodnotnou invazí v minulém roce. Pokud by se plán zadařil, stane se Černobyl jedním z největších projektů v oblasti větrné energie v Evropě.

„Ještě před plnou invazí jsme měli strategické plány na přeměnu černobylské zóny na zónu obnovy. Válka je nezměnila, ale dočasně pozastavila,“ popisuje náměstek ministra ekologie Oleksandr Krasnolutskij.

Dále je podle něj spolupráce se společností NOTUS energy „pozitivním příkladem pro mezinárodní investory“ a ukázkou, že „uzavřená zóna je atraktivní a perspektivní oblastí pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie a dalších technických řešení šetrných k životnímu prostředí“.

Nicméně někteří ruští vojáci, kteří během invaze kolem elektrárny pohybovali, údajně hlásili případy nemoci z ozáření. Partneři projektu proto ještě posuzují, jak v projektu bezpečně pokračovat.

Autorka: hedr, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny