17. 05. 2023, 10:44

Ukrajina obdržela příslib budoucí podpory proudových stíhaček od Velké Británie a Nizozemska

Londýn – Britský premiér Rishi Sunak a nizozemský premiér Mark Rutte se na společném jednání v rámci úterního summitu Rady Evropy na Islandu dohodli na vybudování mezinárodní koalice. Ta poskytne Ukrajině podporu proudových stíhaček F-16. O zprávě informuje web Al-Jazeera na základě oznámení Sunakovy kanceláře.

Jedná se o klíčový prvek vojenského vybavení, o který ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již dlouho usiloval.

„Předseda vlády a premiér Rutte se domluvili, že budou intenzivně pracovat na vybudování mezinárodní koalice, která by Ukrajině poskytla bojovou podporu od výcviku až po obstarání letounů F-16,“ uvedl ve svém prohlášení mluvčí Sunakovy kanceláře na Downing Street. Také většina členských zemí NATO v Evropě si ponechala otevřenou možnost poslat své letouny F-16 na Ukrajinu.

Čtěte také: Harris v Akkře, Lavrov v Chartúmu a Macron v Libreville. Je na obzoru nová studená válka v Africe?

„Premiér zopakoval, že je přesvědčen, že právoplatné místo Ukrajiny je v NATO. Vůdci se tak shodli na důležitosti spojenců, kteří Ukrajině poskytují dlouhodobou bezpečnostní pomoc, aby bylo zaručeno, že mohou odradit další budoucí útoky,“ zmínil rovněž mluvčí.

Autor: ogo

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

Zpráva vznikla s podporou Nadačního fondu pro nezávislou žurnalistiku.

[other_banner_1]