11. 05. 2023, 11:49

Ukrajina potřebuje na protiofenzívu více času, říká Zelenskyj

Kyjev – Ukrajina potřebuje na protiofenzívu delší dobu uvedl její prezident Volodymyr Zelenskyj s tím, že totiž očekává dodání slíbené vojenské pomoci. Informuje o tom zpravodajský web BBC.

Zelenskyj ve svém projevu na velitelství v Kyjevě označil bojové jednotky za připravené. Sdělil také, že armádě chybí určité vybavení, včetně obrněných vozidel. “S tím, co už máme, můžeme pokračovat a myslím – budeme úspěšní. Ale ztratili bychom spoustu lidí. To je nepřijatelné. Takže musíme počkat. Potřebujeme ještě trochu času,” řekl v rozhovoru pro veřejnoprávní vysílatele.

Čtěte také: Mizerné platy, závislost na západních součástkách a výdělek poslat na válku. Zaměstnanci ruských zbrojních firem promluvili

Datum a čas začátku ukrajinské protiofenzívy je zatím tajný. Rusové již ovšem posílili svou obranu podél fronty, která se táhne v délce 1450 km. Ukrajinské úřady se také snaží snížit očekávání od plánovaného průlomu. Jakýkoli výsledek, který by byl na Západě vnímán jako zklamání, by pro Kyjev mohl znamenat snížení vojenské podpory a tlak na jednání s Ruskem.

Prozatím ale neexistuje žádná reálná možnost mírových jednání. Zelenskyj nabídl v prosinci minulého roku desetibodový mírový návrh, který požaduje navrácení všech napadených území, vyplacení reparací za válečné škody a vytvoření tribunálu pro stíhání ruských válečných zločinů. Moskva jej ovšem odmítla.

Zpráva vznikla s podporou Nadačního fondu pro nezávislou žurnalistiku.

Autor: adne

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]