02. 06. 2023, 10:33

Ukrajina potřebuje víc munice, než EU dokáže vyrobit

Brusel – Evropská unie chce do příštího jara dodat Ukrajině milion kusů vojenské munice, ale výrobní kapacita členských států na to nestačí. Komisař pro vnitřní trh Thierry Breton podpořil rozšíření produkce a přeměnu orientace hospodářství EU na válečnou ekonomiku. Jeho slova vyvolala smíšené reakce, informuje server Deutsche Welle.

Evropská komise na začátku května oznámila, že do výroby dělostřelecké munice v zemích EU investuje 500 milionů eur ze společných fondů. Stojí za tím nejen slíbené masivní dodávky pro Ukrajinu, ale i tenčící se zásoby členských států. „Aktuální produkce neodpovídá našim potřebám,“ shrnul eurokomisař Breton, který navštívil několik evropských muničních továren. „Proto je nutné, aby se obranný průmysl přesunul k válečné ekonomice.“

Čtěte také: Turecká vláda jednoho muže: Cesta od parlamentní demokracie k téměř neomezenému prezidentství

Pojem „válečná ekonomika“ podle zastánců Bretona odpovídá vážnosti konfliktu na Ukrajině. Někteří odborníci ale upozorňují na jeho možné negativní souvislosti. „Každá země si ho interpretuje jinak,“ vysvětlil Edward Lucas z amerického think tanku Center for European Policy Analysis (CEPA) s tím, že například Německu může „válečná ekonomika“ připomínat jeho nacistickou minulost.

„V Německu nebude mít tento termín pozitivní odezvu,“ potvrdil německý velvyslanec v Polsku Thomas Bagger. „Chápeme, o co se jedná. Ale je nutné rozumět tomu, že historie i geografie jsou neskutečně mocné učitelky a naučily nás různé věci.“

Autorka: anče

Text vznikl s podporou Nadačního fondu pro nezávislou žurnalistiku.

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]