28. 07. 2023, 09:21

Ukrajinská armáda hlásí úspěch na frontové linii na jihovýchodě

Kyjev – Ukrajinská armáda tvrdí, že dosáhla úspěchu na jedné z frontových linií na jihovýchodě Ukrajiny. Ukrajinské jednotky prý obsadily vesnici Staromajorske. Napsal o tom zpravodajský web BBC.

Na videu zveřejněném prezidentem Volodymyrem Zelenským informovala ukrajinská armáda, že osvobodila vesnici Staromajorske za husté dělostřelecké palby a leteckých úderů. Ruský vojenský blogger WarGonzo k tomu řekl, že tato zpráva je pro ruskou armádu znepokojující, protože vesnice je klíčovou základnou na frontové linii v jihovýchodní oblasti Záporoží.

Čtěte také: Konec éry sociálních sítí? Byla to možná jen malá a nedůležitá epizoda, ale byla to jízda

Vojenský expert Oleksandr Kovalenko zdůraznil, že ukrajinské síly se blíží k prolomení ruských obranných linií na jihu. Podle něj je ale možná příliš brzy na to, aby se dalo předpokládat, že se jim to plně podařilo. Ukrajinská náměstkyně ministra obrany Hanna Maljar hovořila o postupu Ukrajiny směrem k městům Melitopol a Berďansk. Jakýkoliv úspěch v této oblasti by znamenal rozhodující krok v protiofenzívě.

Americký deník New York Times s odkazem na zdroje Pentagonu už ve čtvrtek napsal, že ukrajinská armáda zahájila hlavní úder proti ruským silám na jihovýchodní Ukrajině. Pokud Ukrajinci ovládnou Melitopol, tak rozdělí ruské síly na jižní frontě na dvě části a současně izolují okupovaný Krym.

Jednou z oblastí, kde Ukrajina dle svých slov postupuje, je jižně od Bachmutu, který leží na východě Ukrajiny. Maljar uvedla, že ukrajinské síly jdou kupředu a boje probíhají ve třech vesnicích na frontové linii přímo jižně od města. „Boje jsou dost tvrdé. Nepřátelská palba je intenzivní,“ řekla.

Ukrajinská protiofenzíva začala minulý měsíc na několika frontách, ale zatím zaznamenala jen velmi málo úspěchů. Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že ukrajinské útoky nyní výrazně zesílily.

Autor: adne, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]