• Voxpot feed
  • 2. listopadu 2023 / 15:22

Upozornění na dopady výroby masa by mohlo omezit jeho spotřebu, zjistila studie z Durhamu

Durham – Lidé jsou na obrázky poukazující na rakovinu plic, impotenci nebo nemocné srdce u tabákových výrobků zvyklí. Nová studie nyní navrhuje, aby se podobné obrázky objevily také u potravin. Průzkum ukázal, že varovné fotografie u masa snižují jeho spotřebu až o 10 %, píše deník The Guardian.

Studie byla provedena na britské Univerzitě v Durhamu doktorandem Jackem Hughsem. Výzkumu se účastnilo 1001 lidí, kteří jedí maso. Ti byli rozdělení do pěti skupin. Každá z nich dostala obrázek s teplým masem, rybou, vegetariánským nebo veganským pokrmem. Současně každá skupina dostala i druhý návrh, na kterém byl znázorněn dopad daného pokrmu na zdraví, klima nebo možného rozvoje pandemie.

Nejvýraznější efekt měl na účastníky průzkumu varovný obrázek týkající se pandemie. Kvůli němu by si masový pokrm nedalo 10 % lidí. Na druhém místě se umístil obrázek poukazující na dopady na lidské zdraví – tento pokrm by si nedalo 8,8 procenta lidí. A konečně kvůli dopadu na klima 7,4 procenta.

Čtěte také: Energetický šok nás tuhle zimu nejspíš nečeká. Do budoucna je ale třeba vhodně kombinovat zdroje

Podle statistik se 72 % Britů považuje za jedlíky masa. Výbor pro změnu klimatu ale doporučuje vládě snížit konzumaci masa o 20 % do roku 2030 a o 50 % do roku 2050. „Pokud se propojí doporučení od Výboru s ohledem na zdravotní problémy při nadměrné spotřebě masa a způsobem jeho zpracování, je zřejmé, že vyvstane řada důvodů, které ukazují na to, proč dosavadní působ jeho konzumace není ten nejlepší“, uvádí vedoucí výzkumu Jack Hughs.

Výzkumníci doufají, že by jejich výsledky mohly přinést změnu v tom, co lidé jedí.

Autor: domlav, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny