09. 10. 2023, 13:53

Uprchlíci z Maroka mají na výběr několik tras. Všechny jsou nebezpečné

Rabat – Z Afriky stále proudí tisíce uprchlíků, kteří se snaží dostat do Evropy. Jenom z Maroka v posledním roce uteklo 25 tisíc osob. Někteří migranti volí plavbu lodí na Kanárské ostrovy, jiní zase putují po zemi. V obou případech jim ale hrozí řada nebezpečí, píše server Al-Jazeera.

Maroko letos opustilo více než 25 tisíc osob. V porovnání s Tuniskem nebo Libyí je počet uprchlíků menší, i tak jde ale o významný počet lidí, kteří směřují do Evropy. Nejméně 600 z nich při pokusu o překonání hranic zemřelo. 

Čtěte také: Explained | „Jsme ve válce.“ Po útoku Hamásu je Gaza pod blokádou Izraele

Žadatelé o azyl, kteří se z Maroka vydávají na cestu mají hned několik možností, jak se dostat do Evropy.

Jednou z nich je nebezpečná cesta po moři. Uprchlíci často míří na Kanárské ostrovy, přičemž ztroskotání či potopení lodí jsou na denním pořádku. Kanárské ostrovy koncem léta sdělily, že jsou přílivem migrantů zahlcené. V srpnu sem dorazilo 2 692 uprchlíků, v porovnání s loňským srpnem jde tak o dvojnásobek. 

Cesta přes Atlantik je nejnebezpečnější

Ostatní migranti hledají cestu do klidnějších, ale lépe kontrolovaných vod Středozemního moře. Pašeráci je převážejí například na motorových člunech. Jenom od ledna do června letošního roku zemřelo během cesty na Kanárské ostrovy nebo Pyrenejský poloostrov asi 951 lidí.

Carmen Gonzalez Enriquez, vedoucí analytička španělského královského institutu Elcano, přirovnala marocké pašeráctví k mnohamilionovým migračním operacím, které provádějí libyjské milice. „Hledáme velmi malé místní sítě. Všechny trasy s sebou nesou mimořádná rizika, ale Atlantik je nejhorší,“ popsala.

Společný výbor Španělska, Maroka a Evropské unie vyjádřil lítost nad každým jednotlivým úmrtím. Přes veškerou snahu je zastavit se však uprchlíci stále vydávají na nebezpečnou cestu. 

Cesta do Evropy po moři může být zrádná a stejně tak špatný může být i přístup po souši. Podle Amnesty International zemřelo 24. června loňského roku při střetech s policií v Melille – španělském území v Maroku – asi 37 uprchlíků a migrantů. Dalších sedmdesát šest lidí se stále pohřešuje. To naznačuje, že počet obětí je ve skutečnosti ještě mnohem vyšší.

Z Tuniska uprchlo 60 tisíc lidí

Podle organizace Human Rights Watch neexistují žádné bezpečné a legální cesty, jak se dostat do Melilly a Ceuty – druhého španělského území v Maroku. Obě místa se totiž v posledních desetiletích změnila. Z téměř bezhraničních území jsou nyní opevněná města, jejichž hranice hlídá ozbrojená španělská a marocká policie.

„Nelegální migranti přežívají v Rífu, kde jsou v poměrně chudých táborech. Čekají na autobus do Melilly nebo Ceuty a nakonec do Evropy,“ řekla pro Al-Jazeeru Ahlam Chemlali, odbornice na migraci.

Počet uprchlíků a migrantů, kteří z Maroka odcházejí do Španělska, je však stále nižší než počet prchajících přes Tunisko a Libyi do Itálie. Zatímco z Maroka uteklo za poslední rok 25 tisíc osob, Tunisko zaznamenalo odchod asi 60 tisíc lidí.

Autorka: baku, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]