15. 08. 2023, 10:30

USA: Soud v Montaně uznal přelomovou žalobu kvůli změně klimatu. Teď zřejmě přijdou další

Montana – Soud v Montaně se postavil na stranu mladých aktivistů ve věkovém rozmezí 5–22 let, kteří obviňují tamní úřady z porušování práva na zdravé a čisté životní prostředí. Montana je jedním z mála amerických států, který má takové právo zakotveno ve své ústavě, napsal server CNN.

Případ by mohl mít právní dopad na další podobné soudní spory po celých státech. Jedná se o průlomové vítězství pro mladé aktivisty, kteří se stále častěji obracejí na soudy, aby posoudily příčiny a následky klimatické krize. „Je opravdu velmi důležité, že jsme získali rozsudek, který naslouchá našim příběhům, našim hlasům a nejlepším dostupným vědeckým závěrům,“ řekla jedna z mladých aktivistek Rikki Held. O případu Voxpot už dříve informoval.

Během soudního procesu právní zástupci aktivistů přednesli důkazy, že vzrůstající emise skleníkových plynů přináší vyšší teploty, častější sucha a požáry. Tvrdili, že státní politika má přímý vliv na fyzickou i duševní pohodu mladých lidí.

Stát Montana se u soudu hájil tím, že emise vyprodukované na jeho území jsou ve srovnání s celosvětovou produkcí skleníkových plynů jen kapkou v moři.

Rozhodnutí soudkyně Kathy Seeley sice nezabrání těžbě uhlí nebo spalování fosilních paliv, zruší ale nedávno přijatý zákon, který zakazuje státním úřadům zohledňovat dopad na oteplování planety při povolování projektů s fosilními palivy.

Čtěte také: V Dánsku a Švédsku hoří korán. Země přemýšlí, kde končí svoboda slova

S rozsudkem ale nesouhlasí Úřad generálního prokurátora Montany. Ten se proti rozhodnutí odvolá k Nejvyššímu soudu Montany. „Toto rozhodnutí je absurdní, ale nepřekvapivé od někoho, kdo nechal advokáty žalobců uspořádat týdenní reklamní akci financovanou daňovými poplatníky, jež měla být soudním procesem,“ řekla k tomu Emily Flower, mluvčí generálního prokurátora. Dodává, že „stejná právní teorie již byla vyvrácena u federálním soudu a více než deseti soudech v jednotlivých státech“.

Případ je nejnovějším v trendu mladých aktivistů, kteří se kvůli ochraně klimatu obracejí na soudy. Web Al-Jazeera uvádí, že v březnu dal švédský soud zelenou klimatické žalobě, kterou podali mladí aktivisté, včetně Grety Thunberg. Ti tvrdí, že přístup vlády k boji proti rostoucím teplotám je „nedostatečný“. V dubnu soudce v Ontariu rozhodl, že kanadské soudy by měly projednat žalobu od sedmi mladých aktivistů. Podle nich vláda svými rozhodnutími porušuje lidská práva.

Autor: domlav, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]