15. 03. 2023, 15:00

USA usiluje o posílení spolupráce se západoafrickými státy v boji proti islamistům

Mali – Americký velitel výročního cvičení protipovstaleckého boje v severní Africe vyzval místní státy ke spolupráci se západními spojenci, zatímco Mali dále spolupracuje s Wagnerovci, uvádí agentura Reuters.

Každoroční vojenské a policejní cvičení, konané letos v Ghaně, je příležitostí pro státy západního pobřeží Afriky ke zdokonalení svých kapacit v boji s islamistickými povstalci a „warlordy“, jejichž aktivity byly v posledních letech na vzestupu. Instruktoři při nich kromě taktických manévrů v poli učí místní síly třeba i využití motorek k rychlým přesunům, či dohlíží na výměnu kontaktů mezi důstojníky z různých států, aby byla zajištěna nezbytná kooperace na hranicích a pašeráckých stezkách.

Čtěte také: Rusko hledá africké přátele. Za odměnu nabízí zbraně, moc, vraždění a znásilňování 

Právě ke kooperaci se letos vztáhnul požadavek amerického velitele lokální mise, který místní státy požádal o posilování kooperace se Západem na úkor východních velmocí. Komentář je přímou referencí na postup Mali, které od vojenského převratu v roce 2021 vsází primárně na služby ruských žoldnéřů z řad Wagner Group, bojujících mimo jiné i na straně Ruska na Ukrajině.

Islamismus a politické násilí je v regionu západní Afriky na vzestupu od pádu Kaddáfího režimu v Libyi. Desetitisíce žoldnéřů placených diktátorem tehdy opustili hroutící se stát. Čerstvě nezaměstnaní, avšak se zbraní v ruce. Následné násilí se stalo mimo jiné jedním z hlavních příčin poslední velké migrační krize do Evropy.

Autor: fiš

[other_banner_1]