01. 03. 2023, 14:58

V Bachmutu nasazují Rusové podle CNN elitní žoldnéřské jednotky

Donbas – Ve snaze podmanit si strategické město Bachmut nasazují Rusové v rozporu se svojí tradiční strategií do bojů zejména elitní žoldnéřské útvary, upozorňuje CNN.

Ojedinělou výzvu představuje pro obránce východoukrajinského Bachmutu nasazení nejlepšího výběru bojovníků soukromé polovojenské organizace wagnerovců do středu bojů. Situaci popsal mluvčí východní skupiny ukrajinských armád Serhij Čerevatyj. „Nepřítel vrhl do útoku ty nejpřipravenější wagnerovské oddíly,“ popisuje. „Porážíme jej teď tím, že mu neumožňujeme systematicky proniknout skrze naši obranu, neumožňujeme mu dostat se do zátylku, neumožňujeme mu obklíčit naše jednotky,“ uvedl mluvčí.

O důrazu Kremlu na podmanění Bachmutu se spekulovalo již déle. Až nyní ale pozorujeme koordinovanou ofenzivu v okolí města s cílem jeho obklíčení, uvádí agentura Reuters. Zatímco podmanění jeho centra bude pro Rusy výzvou, na severu a v předměstí již zaznamenali dílčí úspěchy.

Strategický význam tohoto opěrného bodu je s ohledem na jeho nešťastnou historii uplynulého roku patrný. Kvůli své výhodné poloze v Doněcké oblasti zažil jedny z nejtvrdších bojů celé války. Pod intenzivní dělostřeleckou palbou se však v posledních dnech ocitla i města Černihiv, Sumy a Charkov.

fiš