06. 09. 2023, 07:19

V Berlíně otevře své brány největší hinduistický chrám v Německu

Berlín – Téměř po dvaceti letech Německo dokončí stavbu největšího hinduistického chrámu Šrí Ganéša. Otevřen má být v listopadu. Jeho stavbu popisuje server Deutsche Welle.

Sedmdesátiletý Vilwanathan Krishnamurthy začal před dvaceti lety dobrovolně pracovat na stavbě hinduistického chrámu v Berlíně. Nyní doufá, že se v listopadu opravdu uskuteční šestidenní oslava otevření chrámu. Krishnamurthy pro DW popisuje, jak před téměř 50 lety přišel se svou ženou do tehdejšího Západního Berlína a našel si práci u elektrotechnické společnosti AEG. Poté založil spolek s cílem postavit hinduistický chrám.

Čtěte také: „Protipožární zeď“ proti AfD se drolí. Krajní pravice v Německu nebývale posiluje

„Tento chrám je pro mě snem. Jako hinduista mohu sice slavit vše i doma, ale nemohu to slavit společně s dalšími lidmi. Chce to tedy prostor, kde bych mohl být s ostatními, s přáteli, a mít z toho radost,“ popisuje pro DW.

Sdružení pro výstavbu hinduistického chrámu Šrí Ganéša působí od roku 2004. Projekt ale na stavbu dlouho nemohl získat peníze. Nakonec jej lidé postavili výhradně ze svých prostředků.

„Provedli jsme to z vlastních darů. Nebyla žádná podpora ze strany berlínského senátu, okresního úřadu nebo spolkové vlády,“ říká Krishnamurthy.

Podle indického velvyslanectví je v Berlíně až 15 000 lidí z Indie. Jiné odhady ale konstatují, že v německém hlavním městě žije až 20 000 lidí ze subkontinentu. Tisíce mladých lidí z Indie, kteří pracují v technologickém sektoru, do Berlína lákají například IT společnosti, jako třeba pobočka Amazonu.

Tento monumentální projekt tak představuje proměnu „gastarbeiterů“ v Berlíňany, a ukazuje také na rostoucí přítomnost hinduismu ve městě.

„Přijeli do Německa kvůli práci. A chtějí, stejně jako my, když jsme sem přišli, známé rituály, které měli v Indii. Ale do práce chodí jak ženy, tak muži. To znamená, že na rituály doma nezbývá čas.“ A proto čekají na chrám.

Autorka: hedr, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]