28. 04. 2023, 06:37

V čínské učebnici historie už je text o válce s covidem, vyvolává ale diskusi kvůli pravdivosti

Peking – Čína má podle BBC pro školáky novou učebnici dějepisu, která poprvé zmiňuje reakci země na pandemii covidu. Text ale vyvolal v online prostředí diskusi o pravdivosti.

Krátké video, na kterém je ukázaný odstavec z nové učebnice dějepisu, se stal trendem na sociální sítí DouWan – čínské domácí verzi TikToku. Na platformu ji nahrál uživatel, který je pravděpodobně učitelem tohoto předmětu. Titulek videa zní “Už je to zapsáno v historických knihách.” Lidé se ale začali ptát, zda je úryvek v knize pravdivý.

Čtěte také: 10 divokých let s Madurem: Venezuela se mění, prohlubují se ale nerovnosti i politická frustrace

Kopii knihy, kterou vydalo hlavní čínské vydavatelství učebnic People’s Education Press, získala i BBC. Odkaz na boj proti covidu se objevuje v části věnované „změnám ve společenském životě“. V textovém poli se zmiňuje „válka proti covidu“, ve kterém stojí: “Naše země se držela nadřazenosti lidu a života. Chránila bezpečnost a zdraví lidí v největší míře, a dosáhli jsme tak významných úspěchů v koordinaci prevence a kontroly pandemie.”

Krátce po vypuknutí pandemie v roce 2020 však Čína přijala přísnou politiku „nulového covidu“, která úřadům umožňovala uzavřít města a nutit lidi do karanténních táborů. Většina omezení byla v zemi zrušena v prosinci po rozsáhlých protestech proti této politice. Vyprávění učebnice však odráží prohlášení čínských vůdců o vítězství nad virem.

Mnoho lidí se proto na DouWanu ptalo, zda text obsahuje celou pravdu. “Je tam nějaká zmínka o tom, jak to celé skončilo?”, komentoval jeden z uživatelů. “Jak to, že máš tu drzost to tam napsat?” napsal jiný komentující, zatímco další poznamenal, že se “zdá, že každá postava na té stránce se vysmívá našim bolestným třem letům.” Nejoblíbenějším komentářem pod videem pak zní: “Byli jsme svědky historie.”

Vedoucí představitelé Komunistické strany Číny vyhlásili na začátku tohoto roku „rozhodující vítězství“ nad virem. Čína tvrdí, že má nyní jednu z nejnižších úmrtností na covid na světě. Země ale byla v minulosti obviňována kvůli tomu, že při sdílení těchto dat není transparentní. Nahlašování úmrtí na koronavirus bylo podle kritiků nedostatečné a to i navzdory důkazům o přeplněnosti nemocnic a krematorií.

Autor: mik

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]