03. 04. 2023, 07:06

V Paříži hlasovalo pro zákaz sdílených elektrických koloběžek 90 % lidí

Paříž – Zákaz sdílených koloběžek v neděli odhlasovali obyvatelé francouzského hlavního města. Oficiální výsledky referenda podle serveru BBC ukázaly, že pro něj bylo celkem 90 % odevzdaných hlasů. Zvítězili tak aktivisté volající po  bezpečnějším silničním provozu.

Čtěte také: Německá politička vyzývá k míru. Místo toho ale aktivizuje oba okraje politického spektra

Lidové hlasování o zákazu bylo vypsáno v reakci na rostoucí počet zraněných a zabitých lidí na těchto sdílených dopravních prostředcích ve francouzské metropoli. “Jsme šťastní. Bojovali jsme o to více než čtyři roky,” řekl pro server France 24 Arnaud Kielbasa, spoluzakladatel charitativní organizace, která zastupuje oběti z těchto nehod.

Paříž byla jedním z prvních měst, které koloběžky přijalo. Kritici však tvrdí, že způsobily více škody než užitku. Někteří lidé na nich totiž jezdili nebezpečně. Proplétali se provozem i turisty na chodnících, někdy i v rychlosti až 27 km/h. Často nenosili ani přilby. V roce 2021 zemřela jednatřicetiletá Italka poté, co ji srazila koloběžka, na které jeli dva lidi. Po srážce upadla a narazila hlavou na chodník.

Tři hlavní provozovatelé těchto městských dopravních prostředků, Lime, Dott a Tier, se obávali, že převážně mladí zákazníci se referenda nezúčastní. Pomocí sociálních sítí tak tuto věkovou skupinu vyzvali, aby hlasovala v jejich prospěch. Nabízeli třeba bezplatné jízdy po celý den v neděli. Běžná cena je přitom pět euro na deset minut. Zákaz se nebude ale vztahovat na elektrické koloběžky v soukromém vlastnictví.

Autor: mik

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]