19. 06. 2023, 06:56

V polské Varšavě pochodují před začátkem voleb tisíce lidí za práva LGBT komunity

Varšava – Desítky tisíc lidí pochodovaly v sobotu na varšavském průvodu „Pride“ za účelem dosažení rovnosti pro členy LGBT komunity. Stalo se tak těsně před začátkem polských voleb. Pravicová vláda, která nyní usiluje o znovuzvolení, se v předchozích kampaních vymezila právě proti této ideologii. Řada polských občanů s tím ale nesouhlasí. O zprávě informuje web BBC News.

„Doufám, že vy všichni budete v Polsku v bezpečí,“ pronesl na shromáždění v hlavním městě starosta Rafal Trzaskowski, zástupce liberální opoziční strany bojující za práva LGBT komunity. Vztahy osob stejného pohlaví nejsou v Polsku právně uznávány a země již několik let zakazuje homosexuálním párům adopci dětí. Překážky už se týkají rovněž transgender lidí, kteří se snaží formalizovat svůj přechod.

Čtěte také: Gruzie mezi Kremlem a Bruselem. Kdo řídí zemi? A jak zde lidé brání demokracii?

Polská vládnoucí konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) tvrdí, že rozšíření manželství a adopce na páry stejného pohlaví ohrožuje tradiční rodinnou strukturu a je škodlivé pro děti. Aktivisté očekávají využití těchto témat ze strany PiS právě k mobilizaci konzervativních voličů rovněž během letošních voleb v říjnu. „Jsem si jistá, že se to letos bude opakovat. Ale nemám velké obavy, protože jsme velice silná komunita a nebude snadné nás přimět přestat dělat naše pochody,“ řekla jedna z organizátorek pochodu Alicja Herda.

„Chceme ukázat, že dnes rozmanitost či práva menšin znamenají Evropu, která je otevřená, Evropu, která je tolerantní vůči všem,“ řekl starosta Trzaskowski.

Autor: ogo

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.