03. 07. 2023, 08:52

Ve Francii pokračují nepokoje, výtržníci přepadli dům starosty

Paříž – V noci ze soboty na neděli napadl dav dům starosty pařížského předměstí L’Haÿ-les-Roses. Podle BBC se útočníci pokusili dům zapálit. Na jeho prchající manželku s dětmi vypálili pyrotechniku a tím je zranili.

Čtěte také: Letouny F-16 pro Ukrajinu: Pomoc ano, trumf už ne

Pokus o zapálení starostova domu a zranění jeho ženy i dětí způsobily v zemi šok. Incident je vyšetřován jako pokus o vraždu. Žena utrpěla zlomeninu a zraněné byly i obě děti. Útok se stal o půl druhé ráno místního času. Útočníci pomocí auta prorazili brány domu a vozidlo zapálili, aby se požár rozšířil na dům. Starosta Vincent Jeanbrun nebyl v době útoku doma, ale ve své kanceláři, kde dohlížel na situaci kolem právě probíhajících nepokojů.

Premiérka Elisabeth Borne označila útok za nesnesitelný. Podle Vincenta Jeanbruna se jednalo o zbabělý pokus o vraždu a tím útočníci porušily veškeré meze. „Byla překročena čára. Pokud je mou dnešní prioritou postarat se o svou rodinu, mé odhodlání chránit republiku a sloužit jí je větší než dříve,“ dodal.

V sobotu bylo ve Francii nasazeno na kontrolu protestů přibližně 45 000 policistů. V celé zemi bylo během noci zatčeno více než 700 lidí a výtržníci zapálili v celé zemi více než 800 ohňů. I přesto ministerstvo vnitra uvedlo, že sobotní noc byla celkově klidnější než předchozí. Jeanbrun již dříve naléhal na francouzskou vládu, aby v reakci na nepokoje vyhlásila výjimečný stav, což prezident Emmanuel Macron zatím odmítl.

Autor: mik

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.