• Voxpot feed
  • 25. října 2023 / 16:55

Velké banky investují do firem, které prodávají léky vyrobené z ohrožených druhů

Svět – Světoví bankovní giganti podporují farmaceutické společnosti, které vyrábějí přípravky tradiční čínské medicíny, jež obsahující části těl leopardů a luskounů, píše BBC.

Agentura pro vyšetřování životního prostředí (EIA) identifikovala 62 bank a finančních institucí, které investují do tří farmaceutických skupin. Tyto skupiny vyrábějí devět produktů, jež mají obsahovat leopardí kosti nebo luskounní šupiny. Oba druhy zvířat ovšem patří mezi ohrožené.

Vedle toho jsou také zařazeny na seznam CITES (tj. Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin), který zakazuje mezinárodní komerční obchod s těmito zvířaty a částmi jejich těl.

Čtěte také: V Africe eskaluje konflikt mezi lidmi a slony. Pomoct má obchod s jejich kly

Mezi obviněné společnosti patří světové finanční instituce jako Goldman Sachs, UBS, Deutsche Bank nebo BlackRock. Tři obviněné farmaceutické korporace, na které zpráva neziskové organizace upozorňuje, jsou Tong Ren Tang group, Tianjin Pharmaceutical group a Jilin Aodong Pharmaceutical Group.

V návaznosti na zveřejnění zprávy vyzvala agentura EIA čínskou vládu, aby „splnila doporučení CITES a zakázala používání částí těl leopardů, luskounů, tygrů a nosorožců ze všech zdrojů pro všechny komerční účely na svých domácích trzích“. Spolu s tím upozornila na „průmyslový rozsah výroby”, který mimo jiné pohání poptávku a vrhá špatné světlo na čínskou medicínu.

V ní se leopardí kost používá jako náhrada za tygří. Čínská medicína předpokládá že tygří kost posiluje kosti a šlachy a poskytuje úlevu od bolesti a pomáhá zbavit se větrů. Šupiny luskouna mají zase podporovat krevní oběh, laktaci a pomáhají při úlevě od revmatických bolestí.

Autorka: hedr, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny