28. 05. 2023, 08:18

Velkým rodinám v Itálii odzvonilo. Porodnost klesá kvůli ekonomické nejistotě

Řím – Itálie se od dob hospodářské krize potýká s klesající porodností. Ta představuje problém pro tamní důchodový systém a budoucí generace penzistů. Mladé páry ale nechtějí zakládat rodinu dřív, než budou mít stabilní příjem a finanční jistoty, píše server CNN.

Italové byli vždy známí tím, že si zakládali na velkých rodinách. Jejich země však v poslední době čelí krizi nebývalých rozměrů. Podle Italského národního statistického institutu (ISTAT) země v minulém roce registrovala pouhých 393 tisíc novorozenců, což je nejméně od prvního dohledatelného záznamu z druhé poloviny 19. století.

Počet porodů v Itálii tak poprvé klesl pod 400 tisíc. Podle oficiálních údajů z roku 2022 na jednu italskou ženu připadá 1,25 dítěte. Kromě toho počet zemřelých osob momentálně převyšuje počet narozených – na sedm narozených dětí připadne dvanáct zemřelých.

Děti, které se v Itálii narodí neregistrovaným migrantům, homosexuálním párům nebo heterosexuálním párům, které využily náhradního mateřství v zahraničí, nejsou podle italské národní matriky automaticky součástí těchto záznamu.

Pokud se tento trend neobrátí, země by mohla v budoucnu čelit ekonomické „době temna“. Jednoduše proto, že bude klesat počet lidí, kteří vstupují do pracovního procesu zatímco bude více lidí odcházet do důchodu.

„Pro náš penzijní systém, který funguje tak, že současní pracovníci vydělávají na důchodové dávky současných důchodců, to bude znamenat velkou výzvu a zátěž,“ řekla Maria Rita Testa, profesorka demografie na Luissově univerzitě v Římě, pro CNN.

Podle ní do roku 2030 odejdou 2 miliony pracovníků do důchodu, což je počet, který bude velmi těžké nahradit, dodala Testa.

Itálie zavedla měsíční příspěvky na děti

Itálie se s klesající porodností potýká od dob hospodářské krize z roku 2008. Hlavním důvodem je ekonomická nejistota. Průměrný měsíční příjem v Itálii je zhruba 2 475 eur měsíčně, což je v přepočtu 58,5 tisíce českých korun. Ale průměrný pronájem nemovitosti je 12,12 eur ( přibližně 286 korun) za metr čtvereční. Rodinný byt o velikosti 100 metrů čtverečních tak stojí 1 212 EUR – necelých 29 tisíc – což je v podstatě polovina měsíčního rozpočtu.

Italové byli po dlouhá léta zvyklí spořit a byli v tom úspěšní. Podle údajů ISTAT ušetřili Italové průměrně dvacet procent ročního příjmu. Částečně i proto, že mnoho rodin žije ve vícegeneračních domech nebo v nemovitostech, které koupili už jejich rodiče. Situace se ale změnila s příchodem pandemie. V souvislosti s lockdownem se roční míra úspor v červenci 2020 snížila na něco málo přes jedenáct procent, přičemž toto číslo klesalo až do ledna 2023. Podle Světové banky a ISTAT se nyní roční míra úspor pohybuje lehce nad pěti procenty.

Mnoho párů váhá, zda a kdy je nejlepší čas založit rodinu. „Pro ty, co se rozhodnou, že děti chtějí, je mnohdy velký problém najít solidní zaměstnání a ekonomickou nezávislost, díky čemuž by byli schopni získat úvěr na koupi domu a začít budovat rodinu,” uvedla Testa.

Italská vláda se snaží vyvolat baby boom řadou finančních benefitů. Premiérka Georgia Meloni v tomto smyslu navazuje na někdejší vládu Maria Draghiho, která v květnu 2021 zavedla měsíční příspěvky na dítě až do výše 175 eur, což je v přepočtu necelých 4 200 korun. Draghiho plán navíc zahrnoval investice do ekonomiky ve výši 25,4 milionu dolarů na podporu péče o děti a zaměstnávání více žen a mladých lidí.

Vláda podporuje tradiční rodinu

Katolická církev, která je převládající politickou silou, si společně s pravicovou vládou pod vedením premiérky Meloni stěžují na nízkou porodnost. Místo efektivních řešení ale italským rodinám spíše kladou překážky.

Vláda totiž silně prosazuje model tradiční rodiny a v minulosti kritizovala asistovanou reprodukci jako náhradní mateřství pro heterosexuální i gay páry. Zároveň odmítla návrh ohledně porodního práva pro imigranty, dokonce i pro ty, co se narodili daně platícím rezidentům.

„Chci zemi, kde není skandální říkat, že se stále rodíme z muže a ženy a kde není tabu říct, že mateřství není na prodej nebo že nepronajímáme dělohy,“ řekla Meloni před dvěma týdny na konferenci k řešení klesající porodnosti.

Papež František, který se konference také zúčastnil, uvedl, že nedostatek porodů znamená nedostatek naděje a poznamenal: “přijetí a začlenění“ cizinců by mohlo pomoci se zalidněním země.

Itálie prochází také bezprecedentním nárůstem nelegální migrace. V období od 1. ledna do 16. května letošního roku do Itálie po moři dorazilo 45 510 lidí. Nikdo z příchozích ale nemá zaručený azyl nebo ochranu, pokud neprojde azylovým řízením.

Děti, které se narodí během azylového procesu, se nebudou počítat do italských demografických statistik. Zároveň ani nebudou integrované do italské společnosti, protože jsou momentálně v táborech pro migranty poté, co Itálie minulý měsíc vyhlásila výjimečný stav.

Francesco Lollobrigida, švagr Meloni a ministr zemědělství země, minulý měsíc pronesl poměrně kontroverzní tvrzení o tom, že pokud nedojde k potlačení migrace, Italům hrozí „etnické nahrazení“. „To není cesta vpřed,“ okomentoval současnou situaci ministr.

 Nízká porodnost je jako „nákaza“, říká expertka

Claudia Giagheddu Saitta (27) a Gabriele De Luca (31) se bojí založit rodinu, když je sužuje tolik nejistot. Snížení daní na dětské výrobky a finanční bonusy za porod podle nich nestačí.

„Vláda si myslí, že deset tisíc eur stačí na to, abyste měli dítě. Ale pobídky jsou dočasné. Dítě trvá věčně,“ řekla Saitta pro CNN. Představa, že bude mít více než jedno dítě – pokud vůbec nějaké bude mít – se jí prý zdá nemožná.

De Luca zase obviňuje vládu, že nedělá dost pro mladou generaci, která je momentálně vzhledem k nižší porodnosti v menšině. Podle něj problém spočívá v tom, že vládu volí lidé ve věku od padesáti do sedmdesáti let a jejich zájmy jsou tak na prvním místě. „Vláda musí riskovat. Pokud chtějí skutečně stimulovat růst populace, musejí činit nepopulární rozhodnutí a reprezentovat mladé.“

Méně než jedna čtvrtina žen narozených v roce 1980 má podle národní matriky děti. Některé je chtějí, ale nemohou si je dovolit. A jiné se zase rozhodly, že zůstanou bezdětné.

Italské matky patří k těm nejstarším v Evropě. Podle expertů je důvodem to, že se Italky snaží dosáhnout určité úrovně finanční a pracovní stability dříve, než založí rodinu. Tu pak většinou začínají budovat kolem třicítky.

Profesorka Testa přirovnává nízkou porodnost k „nákaze“. Dříve měli cizinci žijící v Itálii mnohem více dětí než Italové, ale nyní se přizpůsobují ekonomickému trendu a tamní porodnosti. „Pokud si ženy a muži zvyknou na malé rodiny, může jít do budoucna o referenční model, kvůli kterému se bude postupně porodnost snižovat,“ varovala.

Autor: Barbora Kučerová

Přečetli jste si víkendovou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]