11. 09. 2023, 11:19

Vlak prý vyrazil na cestu. Lídr Severní Koreje Kim Čong-un údajně míří do Ruska, aby se setkal s Putinem

Pchjongjang – Kim Čong-un se zřejmě poprvé za čtyři roky vydává na návštěvu do cizí země. Severokorejský vůdce údajně míří do Vladivostoku, kde se má potkat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Důvodem jsou zřejmě dodávky zbraní do Ruska, píše BBC.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un údajně zahájil cestu do Vladivostoku, aby se zúčastnil summitu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Schůzka obou státníků by se měla konat už v úterý. Ruská tisková agentura Interfax již dříve informovala, že Kim Čong-un přijede „v nadcházejících dnech“.

Čtěte také: „Spravedlnost si dala načas.“ Po 50 letech Chile nahlíží do své temné minulosti

Pancéřový vlak, který Kim používá pro zahraniční návštěvy, podle všeho vyjel z Pchjongjangu, napsala jihokorejská média s odvoláním na vládního úředníka. Pokud k setkání skutečně dojde, bude to po více než čtyřech letech první mezinárodní návštěva severokorejského vůdce. 

Pokud se oba lídři setkají, budou pravděpodobně řešit, jestli Severní Korea poskytne Moskvě zbraně, které by pak Rusko využilo na Ukrajině. Podobné obavy už dříve vyjádřili někteří američtí představitelé. 

Bílý dům uvedl, že má nové informace o tom, že jednání o zbraních mezi oběma zeměmi „aktivně postupují“. Mluvčí Rady národní bezpečnosti John Kirby dříve řekl, že ruský ministr obrany Sergej Šojgu se během nedávné návštěvy Severní Koreje pokusil „přesvědčit Pchjongjang, aby Rusku prodal dělostřeleckou munici.“

Podle Ankita Pandy, který působí v americkém think tanku Carnegie Endowment for International Peace, přichází summit v době, kdy si Rusko a Severní Korea mohou pomoci. Obě země totiž disponují něčím, co ta druhá potřebuje. „Nyní bude záležet na tom, jestli obě strany najdou vhodné ceny, které jsou ochotny zaplatit za pomoc té druhé,“ popsal Panda pro BBC. Podle něj Rusko pravděpodobně požádá Severní Koreu o konvenční zbraně, včetně dělostřeleckých granátů a dělostřelecké munice.

Severní Korea za to bude chtít zřejmě dodávky surovin a potravin, stejně jako pokračující podporu na mezinárodních fórech, jako je třeba Organizace spojených národů.

Autorka: baku, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]