• Voxpot feed
  • 14. srpna 2023 / 10:11

Vojenská junta v Nigeru chce obvinit sesazeného prezidenta Bazouma z velezrady

Niamey – Vůdci nigerského převratu oznámili, že budou stíhat sesazenou hlavu státu Mohameda Bazouma za velezradu. Odsoudili také sankce, které zavedl blok západoafrických zemí, píší Al Jazeera a web France24

„Nigerská vláda shromáždila důkazy ke stíhání sesazeného prezidenta a jeho kompliců před příslušnými národními a mezinárodními orgány za velezradu a podkopávání vnitřní a vnější bezpečnosti Nigeru,“ přednesl ve vysílání národní televize plukovník major Amadou Abdramane.

Abdramane zároveň odmítl jakékoliv pochyby o zdraví prezidenta, které bylo předmětem mezinárodního znepokojení. Svého lékaře Bazoum údajně navštívil v sobotu. Vyšetření prý neukázalo „žádné problémy“.

Čtěte také: PULS | Nejdřív Súdán, teď Niger. Co se to děje v nestabilním Sahelu?

V rámci svého prohlášení Abdramane odsoudil také sankce, které na představitele junty uvalil západoafrický hospodářský blok (ECOWAS). Hranice s Nigerem zůstávají zavřené – proto lidé v zemi nemají dostatek léků a potravin. Tato opatření jsou podle nigerské junty „nezákonná, nelidská a ponižující“.

Těsně před tímto televizním projevem strůjce puče, samozvaný lídr země a generál Abdourahamane Tchiani, prý souhlasil s „přímými rozhovory s ECOWAS“. Nakonec ale obrátil o 180 stupňů.

Tato náhlá změna postoje zřejmě povede k dalšímu napětí mezi juntou a sousedními zeměmi.

Autor: hope, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny