13. 03. 2023, 16:22

Vývoz zbraní z USA prudce roste, píše švédský SIPRI

Stockholm – Podle nejnovější zprávy Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI) Evropa a Spojené státy značně vyčnívají svou úrovní zbrojení, píše server Deutsche Welle. Zatímco v jiných částech světa se odzbrojuje, invaze Ruska na Ukrajinu vedla k výraznému zvýšení dovozu zbraní do Evropy a vývozu z USA.

Výzkumný pracovník SIPRI Pieter Wezeman pro Deutsche Welle uvedl, že mezi dva nejdůležitější trendy v nejnovější zprávě patří to, že „se výrazně zvýšily transfery zbraní do evropských států“ a že „zásadně vzrostla i role USA jako dodavatele zbraní ve světě“.

V posledním období 2018-22 se mezinárodní obchod se zbraněmi snížil o něco málo přes 5 % ve srovnání s obdobím 2013-17. Naproti tomu dovoz zbraní do evropských zemí, z nichž naprostá většina pochází ze Spojených států, vzrostl o 47 %. Dovoz do členských států NATO v Evropě dokonce o 65 %.

Analýza zjistila, že Francie ohrožuje pozici Ruska jakožto druhého největšího světového vývozce zbraní – hned za USA.Podle Wezemana je „Francie v současné době na vrcholu, pokud jde o dodávky“. Podíl Velké Británie na světovém trhu se naopak zmenšil. Británii se nedařilo uzavírat dohody s klíčovými partnery, jako je Saúdská Arábie.

Spojené státy zvýšily vývoz o dalších 14 % a nyní se podílejí na světových transferech zbraní ze 40 %. Zarážející je naopak 23% propad čínského vývozu zbraní a obecně malý význam Číny jako světového vývozce zbraní. Podle predikcí SIPRI zůstanou USA nadále největším dodavatelem zbraní na světě.

hedr