07. 09. 2023, 11:36

Zákaz potratů je protiústavní, rozhodl mexický Nejvyšší soud

Mexiko City – Federální soud v převážně katolickém Mexiku zlegalizoval potraty. Domnívá se, že dřívější zákaz byl neústavní a ohrožoval práva žen, napsala agentura Associated Press. Soud tak nařídil vyjmout potraty z federálního trestního zákoníku.

Zákon nařizuje veškerým státním zdravotním zařízením a službám poskytnout možnost potratu komukoliv, kdo si o něj zažádá. Ženy, které jsou zaměstnány ve státní sféře a jsou součástí sociálního systému, by měly mít možnost umělého přerušení těhotenství i ve státech, ve kterých je tento zákrok zatím stále ještě nelegální. Takových je přibližně 20. Soudci v těchto státech se sice budou muset řídit rozhodnutím Nejvyššího soudu, předchází tomu ale řada právních předpisů.

Čtěte také: Vraždy a drogy ve jménu božím. V Latinské Americe nic neobvyklého

Bývalá soudkyně Nejvyššího soudu Olga Sánchez Cordero rozhodnutí ocenila na platformě X, dřívě Twitteru, a řekla, že reprezentuje „krok ke spravedlivější společnosti, ve které jsou respektována práva všech“.

Někteří ale nový zákon tak chvalně nepřijali. Irma Barrientosová, ředitelka Občanského sdružení pro práva počatých dětí, řekla, že odpůrci budou pokračovat v boji proti rozšířenému přístupu k umělému přerušení těhotenství.

O zákonu se rozhodlo dva roky poté, co mexický stát Coahuila na severu země jakožto první označil potraty jako trestně nestihatelné. Minulý týden se stát Aguascalientes stal dvanáctým z celkového počtu 32, jež je zlegalizoval.

V Latinské Americe se jedná již o několikátou zemi, která se rozhodla povolit potraty. V roce 2020 tak učinila Argentina a loňský rok také Kolumbie.

Autor: domlav, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]