23. 05. 2023, 06:47

Zákaz společnosti Micron v Číně poukazuje na růst napětí mezi Čínou a USA

Peking/Washington – Čínský zákaz používání čipů americké společnosti Micron Technology je podle analýzy serveru Reuters „jasnou připomínkou rizik, kterým čelí světový průmysl této komodity v době, kdy se připravuje na eskalaci čínsko-amerického obchodního napětí“.

Čína v neděli učinila první významný krok v boji se Spojenými státy v oblasti produkce čipů. Národní regulátor kybernetického prostoru oznámil, že největší americký výrobce paměťových čipů Micron Technology představuje „vážné riziko pro bezpečnost sítě“a zakázal jejich používání.

Čtěte také: „Máme se moc dobře, vraťte se domů.“ Ruská média líčí život v zemi jako v pohádce

Krok tak prohlubuje spor mezi USA a Čínou ohledně klíčové technologie pro celý svět. Rozhodnutí Číny je všeobecně považováno za odvetu Washingtonu, který od minulého roku omezuje přístup Pekingu ke svým výrobcům čipů. Následně se k restrikcím přidaly další dva velcí klíčoví producenti, Nizozemí a Japonsko. Čína zákaz oznámila pouhý den po setkání zemí G7, které se dohodly, že se budou snažit o „snížení rizika, nikoliv o oddělení“ od Číny.

Podle Reuters by zákaz mohl v krátkodobém horizontu prospět konkurentům jako jsou společnosti Samsung Electronics a SK Hynix. Analytici však upozorňují na další růst geopolitického napětí pro celé odvětví, které se dál musí vypořádávat s nejistotou ovlivňující dodavatelské řetězce.

„Aby se člověk stal výrobcem čipů, musí předem investovat obrovské částky a trvá pět, deset let, než se mu tyto investice vrátí, takže ohrožení předvídatelnosti ztěžuje investice,“ uvedl pro Reuters Changhan Lee, místopředseda Korejské asociace polovodičového průmyslu.

Znepokojující je především fakt, že více než 90 % světové produkce čipů se vyrábí na Tchaj-wanu, možném dějišti dalšího globálního konfliktu, které by Čína mohla chtít anektovat. Peking se proto snaží navyšovat své kapacity v oblasti výroby čipů, aby Čína v případě masivních narušení dodávek byla ekonomicky odolnější, ale také dál mohla rozvíjet svoji armádu.

Autorka: hedr

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]