31. 07. 2023, 08:56

Západoafrické země hrozí pučistům v Nigeru vojenskou intervencí

Niamey/Abuja –⁠ Západoafričtí lídři požadují po nigerské juntě, zodpovědné za převrat v zemi, propuštění demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma. Na splnění požadavků mají sedm dní. Nevylučují vojenskou intervenci, píše BBCNew York Times

Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) přislíbilo obnovit demokracii v Nigeru i za cenu „možného použití síly“. K němu společenství přistoupí, pokud by vojenská junta nepropustila prezidenta Bazouma ze zajetí.

Na nedělním krizovém zasedání se členské státy ECOWAS shodly na uvalení sankcí na pučisty v čele s generálem Abdourahmanem Tchianim. Někdejší šéf jednotek prezidentské stráže se prohlásil za samozvaného vůdce Nigeru.

Čtěte také: Brífink Petra Jedličky: Ukrajinci za první linií ruské obrany a utajované informace o UFO

Do Nigeru odcestoval čadský prezident, který se chce sejít se zástupci junty. Plánuje, že je vyzve k odstoupení od moci.

Nemá ale moc šancí na úspěch. Junta je pevně odhodlaná „bránit svou vlast“, přestože v hlavním městě čelí demonstracím Bazoumových stoupenců.

V ulicích Nigeru jsou ale slyšet také hlasy podporovatelů státního převratu. Ti se ostře vymezují proti Francii, která území v minulosti kolonizovala. V průběhu protestu demonstranti zapálili dveře francouzské ambasády. Prezident Emmanuel Macron řekl, že jeho země nebude podobné útoky tolerovat. V případě násilí na francouzském obyvatelstvu nevylučuje reakci Paříže.

Během protestů někteří skandovali i hesla na podporu Ruska a Vladimira Putina. „Ať žije Putin,“ ozývalo se z davu. Podle expertů sice neexistují důkazy o roli Kremlu v převratu, situace ale vypovídá o jeho nezměrném vlivu v západní Africe.

Autor: hope, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]