24. 11. 2023, 16:41

Zátah proti Hamásu. Německá policie provedla razie v několika nemovitostech

Berlín – Německá policie provedla rozsáhlé razie proti organizacím Hamás a Samidún. Operace se zúčastnily stovky policistů a probíhala v několika spolkových zemích, převážně v Berlíně. Navazuje na nedávný zákaz aktivit obou organizací ze strany německé vlády, informuje Deutsche Welle.

Ministerstvo vnitra sdělilo, že účelem policejních zátahů bylo vynucení zákazu aktivit Hamásu i Samidúnu, jež bylo oznámeno na začátku listopadu, a také shromáždění dalších informací. Akce se zúčastnilo více než 300 policistů. Cílem se stalo celkem 15 nemovitostí, z toho 11 v Berlíně. Ostatní razie byly provedeny Dolním Sasku, Severním-Porýní Vestfálsku a Šlesvicku-Holštýnsku.

Čtěte také: Z útočníka obětí: V informační válce Hamásu s Izraelem jsou pravda a lež jen aktuální potřeby

Německo zakázalo jakékoliv aktivity spojené s hnutím Hamás 2. listopadu. Jako teroristickou organizaci ho ale stát považoval již dříve.

Nynější rozhodnutí má mnoho další právních důsledků, které znemožňují jakékoliv legální působení organizace v zemi. Úřadům umožňuje například kompletní konfiskaci jejího majetku, trestnou se stala i její činnost na internetu. „V případě Hamásu jsem dnes kompletně zakázala teroristickou organizaci, jejíž cílem je zničení státu Izrael,“ prohlásila ministryně vnitra Nancy Faeser. Podle ministerstva je v zemi asi 450 členů Hamásu.

Zakázána byla i organizace Samidún, která se zastává práv palestinských vězňů. Podle německé ministryně se ale stala součástí mezinárodní sítě šířící antiizraelskou a antisemitskou propagandu pod rouškou solidarity s Palestinci. Organizace například zaštiťovala akci, kdy skupina lidí na jedné z berlínských ulic rozdávala pečivo na oslavu teroristického útoku Hamásu. 7. říjen na síti X označila za „významnou ofenzivu“ palestinského odboje.

Podle politického zpravodaje Deutsche Welle Matthew Moora se ale objevily otázky, zda by nebylo moudřejší provést zákaz a razie souběžně. Zabránilo by to potencionálnímu zničení důkazů, podle Moora to ale nebylo možné.

Autor: SVK, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]