20. 03. 2023, 14:20

Zpráva OSN o klimatu: Vědci vydávají návod, jak zabránit klimatické katastrofě

New York – Nová rozsáhlá zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu OSN je podle slov generálního tajemníka Antónia Guterrese „příručkou pro přežití lidstva“. Studie uvádí, že k omezení rozsahu klimatických změn lze využít čistou energii a technologie. Globální teplotní cíl ale podle klimatologů pravděpodobně nebude dosažen, píše BBC.

Guterres v reakci na zjištění vědců uvedl, že všechny země by měly své plány pro dosažení čisté spotřeby energie urychlit o deset let, tedy do roku 2040. Autoři zprávy varují, že se „rychle uzavírá příležitost zajistit pro všechny obyvatelnou a udržitelnou budoucnost“.

Čtěte také: „Vůbec nevím, jak vyžiju.“ Velkou Británii zasáhla krize, jakou už země léta nepamatuje

Na základě Pařížské dohody o klimatu musí státy brzy předložit cíle pro snížení znečištění do roku 2035. Vědecký panel OSN oznámil, že k tomu, aby se svět udržel pod limitem oteplování stanoveným v Paříži, musí mezinárodní společenství do roku 2035 snížit emise skleníkových plynů o 60 % ve srovnání s rokem 2019.

Vlády se již dříve dohodly, že budou jednat tak, aby se zabránilo zvýšení globální teploty nad 1,5 °C. Odborníci nyní ale tvrdí, že tato hranice se překročí už v roce 2030. Svět se již oteplil o 1,1 °C.

Studie také očekává, že do roku 2100 se budou extrémní pobřežní záplavy, ke kterým dříve docházelo jednou za století, vyskytovat nejméně jednou ročně na polovině světových přílivových míst.

„Nejsme na správné cestě, ale ještě není pozdě,“ uvedla spoluautorka zprávy a vědkyně Aditi Mukherji. „Naším záměrem je skutečně poselství naděje, a ne poselství soudného dne.“

Autorka: hedr

[other_banner_1]

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.