• Voxpot feed
  • 29. června 2023 / 10:47

Zpráva OSN uvádí, že od převzetí moci Talibánem bylo zabito přes 1000 afghánských civilistů

New York – Organizace spojených národů ve své úterní zprávě uvedla, že od převzetí moci radikálním hnutím Talibán v Afghánistánu zaznamenala značný nárůst zabitých a zraněných civilistů. Od 15. srpna 2021 do května letošního roku bylo v této zemi usmrceno 1095 a zraněno dalších 2679 civilistů. O zprávě informuje web Al-Jazeera.

Podle asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) většinu úmrtí měla způsobit improvizovaná výbušná zařízení, včetně sebevražedných bombových útoků na veřejných místech, jako jsou mešity či vzdělávací centra. Přestože ozbrojené konflikty od převzetí moci Talibánem výrazně poklesly, veškeré bezpečnostní výzvy v zemi nadále přetrvávají. Jedná se zejména o problémy ze strany ISIL (Islámského státu). Více než 1700 obětí, včetně zranění, mise UNAMA připsala výbušným útokům, k nimž se přihlásil právě ISIL.

Čtěte také: Od churavého podržtašky k „zachránci Moskvy“. Jak Lukašenko využil wagnerovce pro PR obrat

Vládnoucí hnutí Talibán naopak tvrdí, že se aktivně zaměřuje na zlepšení bezpečnostní situaci v zemi a v posledních měsících provedl již několik náletů proti ISIL.

Autor: ogo

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

 

 

 

 

 

 

 

Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny