Konflikty

25. 04. 2025, 07:30

S příchutí slz. Utrpení v Súdánu se propisuje i do produkce Coca-Coly

Filip Brychta

Tábor súdanských uprchlíků v Čadu | Foto: Henry Wilkins / Voice of America / Wikimedia Commons
Tábor súdanských uprchlíků v Čadu | Foto: Henry Wilkins / Voice of America / Wikimedia Commons

Konflikt v Súdánu pokořil dvouleté výročí a mrtvých přibývá. V tamní válce navíc zabíjejí i evropské zbraně – a nechtěně na ni přispívají firmy jako Coca-Cola nebo L’Oreal.

Ti, kteří toho byli schopní, posbírali všechny svoje věci a naložili je na osly, velbloudy nebo svá záda.

Ostatní zůstali napospas masakru.

Podrobnosti dubnového dění v súdanském uprchlickém táboře Zamzam nejsou známé. Začínají se však objevovat svědectví, hovořící o děsivém násilí.

„Byli nelidští. Když zabíjeli lidi ve stanech, skandovali,“ popsal jeden z přeživších deníku The Guardian. Snažil se utéct, ale narazil na vozidlo polovojenské jednotky Sil rychlé podpory (RSF). „Křičeli rasistické nadávky a začali na nás střílet.“

Dostal zásah do nohy. Zachránil ho jiný uprchlík, který postřeleného zatáhl do přístřešku. To už v táboře panoval chaos – před útokem proběhlo ostřelování.

Vysídleno bylo přes dvanáct milionů lidí.

Do Zamzamu kvůli občanské válce uprchlo asi 700 tisíc lidí. Po útoku z 11. dubna jich podle OSN z tábora odešlo ke 400 tisícům.

Mířili buď do čtrnáct kilometrů vzdáleného El Fašeru, kde je situace také náročná, nebo do Tawily, která je vzdálená šedesát kilometrů. Marion Ramstein z Lékařů bez hranic uvedla, že během osmačtyřiceti hodin od útoku dorazilo do Tawily na deset tisíc lidí.

„Některé děti po dvoudenním putování na žhnoucím slunci vysloveně umíraly žízní,“ přiblížila Ramstein. Řada uprchlíků zkoušela cestovat auty, ale byli zastaveni rabujícími ozbrojenci. „Mnoho mladých zmizelo nebo bylo zabito,“ dodala lékařka.

Ošetření se uprchlíkům nedostává, protože je jich příliš mnoho a v súdánském konfliktu schází dostatečná humanitární pomoc. Jedná se o nejhorší humanitární krizi na planetě: od vypuknutí konfliktu 15. dubna 2023 bylo vysídleno přes 12,4 miliony lidí.

V zemi válčí dva generálové. Abd al-Fattáh al-Burhán vede Súdánské ozbrojené síly (SAF), pravidelnou armádu země. Muhammad Hamdanem Dagal velí polovojenské RSF. Hlavní důvod bojů? Získat moc.

Čtěte také: Umírají kvůli generálům. Súdán zažívá peklo stranou světové pozornosti

Dynamika konfliktu se dlouho překlápěla z jedné strany na druhou, ale v posledních týdnech dosáhla SAF velkých uzemních zisků. Armáda například ovládá většinu jihovýchodní hranice země s Etiopií a pobřeží Rudého moře, spolu se strategicky důležitým přístavem Port Sudan.

Klíčovou událost bylo koncem března dobytí poslední velké bašty RSF v hlavním městě Chartúm – prezidentského paláce. Jarní akce naznačují, že armáda zaujímá proaktivnější přístup a zahraničním mocnostem signalizuje, že zůstává legitimní autoritou.

RSF nicméně posílily svou kontrolu nad téměř celým regionem Dárfúr na západě země, kde byly polovojenské jednotky obviněny z páchání genocidy na nearabských komunitách. V cestě k ovládnutí regionu teď stojí pouze obléhaný El Fašer.

Obě strany mají přitom své štědré dárce ze zahraničí a na bojišti se navzdory embargu objevují zbraně z Evropské unie. RSF si navíc zajistila kontrolu nad cenným přírodním zdrojem, nezbytným pro řadu světových firem.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.