Lifestyle

01. 04. 2024, 06:12

Sagrada Família nadevše? O domov možná přijdou tisíce lidí

Simone Radačičová

Turisté mířící k chrámu Sagrada Família / Zdroj: Shutterstock/Stefano Politi Markovina

Po více než 140 letech hotovo. Stavba baziliky Sagrada Família v Barceloně skončí v roce 2026. Ve hře je ale také dokončení obrovského schodiště k novému hlavnímu vchodu. O to se vedou léta spory, protože by kvůli němu přišlo o bydlení několik tisíc lidí.

„Můj klient nikam nespěchá.“ Tak kdysi odpověděl slavný katalánský architekt Antoni Gaudí na otázku, zda ho netrápí, že stavba chrámu Sagrada Família zabere příliš mnoho času. A kdo je tím tajemným klientem, kterého měl na mysli? Bůh, kterému Gaudí vystavěl na odiv dnes už ikonickou stavbu.

Chrám, který se dere do modrého barcelonského nebe, patří mezi největší divy moderní architektury. Dlouhá léta se zdálo, že rozsáhlou stavbu geniálního architekta se možná nikdy nepodaří dokončit – roky ji komplikuje především nedostatek finančních prostředků.

Interiér chrámu / Zdroj: Shutterstock/David Herraez Calzada

Před několika dny ale Esteves Camps, který má dokončení stavby na starosti, oznámil, že hlavní práce na chrámu se stihnou dokončit do roku 2026. 

Je to symbolické datum – za dva roky uplyne přesně sto let od smrti Gaudího, který vedle toho navrhl řadu dalších architektonických skvostů. Třeba Casa Vicens, Park Güell nebo Casa Batlló.

Chrám má být dokončen 144 let od položení základního kamene. „Máme stavební materiál, povolení a peníze na tento projekt, který bude inaugurován v roce 2026,“ citoval Campsova slova deník El País. 

U baziliky jsou takřka neustále dlouhé fronty, všude jsou desítky až stovky turistů. Ve čtvrti také stouply nájmy, což donutilo část starousedlíků sbalit kufry a odstěhovat se jinam.

Zbývá ještě dostavět zhruba 173metrovou hlavní věž věnovanou Ježíši. Díky ní bude Sagrada Família vůbec nejvyšší budovou v celé Barceloně a zřejmě jedním z nejpozoruhodnějších svatostánků na světě. 

Práce ale budou pokračovat i po tomto datu – ovšem jen na sochách, různých dekorativních prvcích a možná také na sporném obřím schodišti. To by mělo vést k zatím nedokončenému hlavnímu vchodu u fasády Slávy, jak jedno z průčelí pojmenované. 

Čtěte také: Peníze nesmrdí. Zahraniční firmy v Rusku navzdory slibům zůstávají

O tom, jak nakonec bude bazilika vypadat a zda kvůli jejímu dokončení nepřijdou o bydlení tisíce lidí, se ale v Barceloně vedou už několik let ostré spory.

Původní plány shořely

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Simone Radačičová

Více článků od autora