
Polský premiér Donald Tusk oznámil, že Polsko zavede dočasné kontroly na hranicích s Polskem a Litvou. Kontrol v Schengenu postupně přibývá a původní myšlenka bezhraničního prostoru se tak drolí.
Jet na dovolenou k chladnějšímu Baltu a užít si písčité pláže v Polsku, zatímco Evropu dusí vlna veder? Pro mnohé lákavá představa.
Jenže cesta k Baltu se může řadě Evropanů brzy zkomplikovat nebo minimálně protáhnout. Polská vláda se rozhodla zavést dočasné kontroly na hranicích s Litvou a Německem – platit mají od 7. července.
Kontroly prosadil kabinet, který je pod tlakem kvůli migraci. Debata o ní se rozhořela v posledních týdnech, kdy krajně pravicoví aktivisté začali na vlastní pěst organizovat nelegální hlídky na hranicích s Německem.
Čtěte také: Hlídat kebaby. Rasistické domobrany v Polsku táhnou za jeden provaz s liberály
„Dočasné zavedení kontrol na polsko-německých hranicích za je nutné kvůli omezení nekontrolovatelného proudu migrantů,“ prohlásil polský premiér Donald Tusk po schůzce s ministry a zástupci pohraniční stráže.
„Jsme si vědomi, že rozhodnutí sebou nese určité důsledky co se týká svobody pohybu. Není ale jiná možnost,“ tvrdí Tusk.
Své rozhodnutí zároveň opírá o postoj Německa: sousední stát pod vedením nového kancléře Friedricha Merze přijal řadu kroků, které mají vést k postupnému snížení v počtu běženců.
Kancléř, který se ujal vlády letos v květnu, nechal posílit kontroly na hranicích. Zpět otáčí ty běžence, kteří například nemají platné vízum nebo se legitimovali falešnými doklady.
Polský premiér tvrdí, že Německo tím vytváří na Polsko nepřiměřený tlak, aby přijalo lidi, kterým německé úřady odepřely vstup. S Merzem prý několikrát hovořil a varoval ho, země se však nedohodly.
Čtěte také: Těsný vítěz. Co čekat od nového polského prezidenta?
Co se týká hranice s Litvou, běženci podle Tuska aktuálně využívají náhradní trasy vedoucí přes Pobaltí. Nelegální přechody na bělorusko-polské hranici už využít nemohou – Varšava je uzavřela.
Tusk zároveň z organizování „proudu nelegální migrace“ obviňuje Rusko.
Poslední kroky Německa a Polska postupně přiškrcují Schengenský bezhraniční prostor, který Evropané vnímají jako jeden z klíčových úspěchů integrace.
Aktuálně hned jedenáct členských z devětadvaceti zemí Schengenu – včetně Rakouska, Francie, Německa, Itálie nebo Nizozemska – obnovilo hraniční kontroly. Politici je sice označují za dočasné, ale jejich platnost se prodlužuje a postupně se mění v trvalé.
Jak nedávno konstatoval španělský europoslanec Juan Fernando López Aguilar: „Schengen nám mizí před očima.“