Politika

21. 02. 2024, 12:41

Slzným plynem na zemědělce. Protesty v Indii by mohly ovlivnit volby 

Filip Brychta

Foto z protestů v roce 2020 / Zdroj: Arrush Chopra/Shutterstock

Nejen traktory, ale i bagry a jeřáby. V ruce tyče, kameny a přes ústa šátky kvůli slznému plynu. Protesty zemědělců v Indii jsou oproti těm evropským odlišného kalibru.

Indická policie ve středu ráno znovu použila slzný plyn proti nespokojeným farmářům. Ti pokračovali v pochodu do Nového Dillí poté, co při rozhovorech s vládou jejich zástupci nedokázali najít kompromis.

Na dálnici asi 200 kilometrů od hlavního města zablokovali jejich pochod policisté pomocí barikád. Po obou stranách silnice byli připraveni těžkooděnci, zatímco farmáři mávali barevnými vlajkami svých odborů – hlasité reproduktory je při tom vyzývaly k boji za svá práva.

Zemědělců,většinou ze severního státu Paňdžáb, se na hranici se státem Harijána shromáždilo asi 10 tisíc spolu s 1 200 kusy těžké zemědělské techniky. Policie varovala před půjčováním strojů protestujícím, protože by je mohli použít k ničení barikád. A to by byl trestný čin. Mnoho traktorů a dalších vozidel úřady zabavily.

„Není správné, že vybudovali tak velké barikády, aby nás zastavili,“ řekl jeden z vůdčích zemědělců Jagjit Singh Dallewal agentuře Reuters. „Chceme pochodovat do Dillí mírumilovně. A pokud nám to neumožní, měli by přijmout naše požadavky“.

Nakonec se mnoho z nich muselo rozutéct do polí, protože policisté na demonstranty vyzbrojené kameny a klacky neváhali použít slzný plyn. Proč ale vůbec do hlavního města Indie farmáři vyrazili?

Chceme se mít lépe

Indičtí zemědělci se ze státu Paňdžáb a Harijána vydali na pochod na Dillí již začátkem minulého týdne. Už od té doby je policisté blokují. Mezitím proběhly čtyři kola debat mezi farmáři a vládními ministry bez viditelného výsledku.

Farmáři odůvodňují protesty tím, že vláda nesplnila některé z jejich klíčových požadavků z předchozích demonstrací.

Vše začalo v roce 2020, kdy byla schválena trojice zemědělských zákonů, které by podle farmářů znamenaly snížení jejich výdělků. Následovaly protesty, během kterých zemřelo zhruba 700 rolníků a protestující museli bojovat s policejní brutalitou i dezinformacemi přiživovanými ústřední vládou.

Čtěte také: Sami máme málo. Bude mít extrémní počasí v Indii vliv na globální potravinovou bezpečnost?

Nakonec 19. listopadu 2021 indický premiér Naréndra Módí oznámil, že stávkujícím farmářům ustoupí a trojici zákonů zruší. Jak píše redaktor Voxpotu Jiří Krejčík, „bylo to vůbec poprvé, kdy vláda Indické lidové strany (BJP) odvolala své dřívější rozhodnutí“.

Avšak Krejčík také podotýká, že „samotné indické zemědělství zůstalo v neuspokojivém stavu“. Lídři aktuálních protestů tvrdí, že vláda nepokročila v dalších důležitých požadavcích – nedošlo na zdvojnásobení příjmů zemědělců ani odpuštění půjček.

Jádrem nespokojenosti jsou pak zejména požadavky na garantované ceny plodin. Vláda nyní sice stanovuje minimální výkupní cenu pro vybrané základní plodiny, ale rolníci chtějí rozšířit tento systém na všechny jejich produkty.

Ohrožení pro vládu?

Pozorovatelé indického dění uvádějí, že protestní hnutí zemědělců představuje největší výzvu pro Módího vládu. Nynější pochod na Dillí pak přichází v době, kdy se v následujících měsících očekávají parlamentní volby.

Poslechněte si: PULS | Z mešity chrám. Indie přepisuje svou historii

Průzkumy předpovídají, že v nich současný premiér zvítězí a zajistí si třetí funkční období v řadě. Zemědělci však tvoří v Indii nejvlivnější volební blok a často jsou romantizováni jako srdce a duše národa.

Pokud by protesty nabraly stejný spád jako minule, mohly by pro Módího a jeho vládu představovat těsně před parlamentními volbami novou výzvu, píše zpravodajka agentury AP Krutika Pathi.