Konflikty

19. 06. 2024, 14:55

Štve mě, že se válka na Ukrajině vykládá černobíle. Vlaječky na klopu novinářů nepatří, říká Procházková

Vojtěch Boháč

Petra Procházková Foto: Voxpot

Ambici měnit svět nemá, chce jej popisovat a nechat na druhých, jak naloží s informacemi, které pro ně přináší. "Nechci na sebe brát odpovědnost za rozhodnutí druhých. Díky tomu už také neupadám do depresí," říká Petra Procházková v podcastu Bulletproof.

Většina lidí v Rusku je dnes vychovávána k tomu nechat se vést. Loajalita je v zemi strategie přežití, říká Procházková s tím, že jestli v Česku se dalo na začátku 90. let navazovat na vzpomínky na demokracii, Putinovo Rusko si zase po krátkém období svobody rychle vzpomnělo na to, jak úspěšně přežívat v nesvobodě.

„V Česku mě nejvíc štve, že se tu konflikt na Ukrajině předkládá v jednoznačně černobílých barvách,“ popisuje s tím, že realita je složitější a ani Ukrajina se nechovala k části svých obyvatel vždy dobře.

„Pátá kolona nevznikne na zelené louce. Vyrobíte ji tam, kde mají lidé komplex, pocit, že nejsou braní rovnocenně, jsou zneužívání,“ zamýšlí se s tím, že osvobozovat dlouhodobě okupovaná území bude pro Ukrajince velmi náročný úkol, který přinese řadu dilemat.

Ptali jsme se, čeho si na své reportérské dráze Petra Procházková nejvíc váží, čeho by ještě ráda v novinařině dosáhla nebo jací jsou Češi jako publikum pro zahraniční reportáže.

Máte raději audio?

Vojtěch Boháč

Více článků od autora

Témata: Bulletproof, Kavkaz, Konflikty, Média, Rusko