
Před více než třemi lety utekli do Česka před válkou. Dnes tu od nás čelí největší míře evidovaného předsudečného násilí ze všech tuzemských národnostních menšin. Jak konkrétně vypadá současná realita zdejších Ukrajinců?
Osmatřicetiletá Oksana se vydala na nákup do jednoho z pražských supermarketů, když k ní náhle přistoupil mohutný, zhruba padesátiletý muž.
„Zase Ukrajinka! Ty pí..! Táhni zpátky,“ začal na ni ječet. Oksana mu zprvu nevěnovala pozornost – na podobné výkřiky a urážky už si zvykla.
Muž obešel celý obchod a po chvíli vrátil se zpět. Tentokrát už však nezůstal u slov. Přistoupil k ní, agresivně ji strčil na regál potravin a odešel.
Otřesená Oksana ihned zatelefonovala svému manželovi, aby ji vyzvedl. Pachatel se sice nevrátil, avšak mladá černovláska zůstala po útoku otřesená.
„Měla jsem několik nepříjemných zážitků i předtím, ale nikdo mě fyzicky nenapadl,“ líčí mi. Doposud se útoky omezovaly na výkřiky typu „Proč nemluvíte česky, když jste v Česku“, nebo že „žádná válka u vás není.“
Takových incidentů zažila v posledních dvou letech pět nebo šest, většinou ve chvíli, kdy zrovna rodným jazykem telefonovala. „Kam mám jít, když na moji zemi létají rakety?“ ptá se řečnicky a z jejího hlasu je cítit mírné zoufalství.
Čtěte také: Moje vnoučata se sem už nevrátí. Ve Lvově se odrážejí nálady celé Ukrajiny
Ve válkou zmítané domovině prožila Oksana první rok otevřeného konfliktu, až poté přijela do naší republiky. Za tu dobu se tu stihla naučit obstojně česky a porodit dítě. Právě kvůli němu zatím plánuje zůstat navzdory místní rostoucí nevraživosti vůči Ukrajincům.
Mnozí její krajané si však zářnou budoucnost v Česku už raději nemalují. Verbální útoky, urážky, věčně poškrábaná auta nebo v horším případě fyzické napadení neustávají a podle osobních svědectví i dat útoků přibývá.
Kdo je tady doma
Sociální sítě zaplavují v posledních měsících záběry z ulic plné nenávistných pokřiků. Neblahého fenoménu si už všímají i někteří ukrajinští youtubeři.
Na konci června mu například věnoval celé video Ukrajinec žijící v Česku, který vystupuje pod přezdívkou Cizinec.
Terčem tuzemské xenofobie bývají především ženy do čtyřiceti let, ale napadení nejsou ušetřeny ani děti. Čerstvou zkušenost sdílí s Voxpotem i mladá zubařka Kateryna z Prahy.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.