Konflikty

29. 05. 2024, 08:12

Naše spojenectví s Izraelem stojí nad mezinárodním právem. Tlakem jej nezměníme

Vojtěch Boháč

Petr Hladík Foto: Voxpot

Kdyby existoval palestinský stát, k masakrům, jako byl ten 7. října, by nedocházelo, říká Petr Hladík, ředitel sekce Blízkého východu a Severní Afriky na ministerstvu zahraničí. A kdy Česko uzná existenci Státu Palestina? O tom i dalších tématech je dnešní Bulletproof.

Ať si myslíme o nároku Palestinců na vlastní stát cokoliv, tak když jejich aspirace nebude naplněná, masakry jako jsme viděli 7. října se budou opakovat, říká v podcastu Petr Hladík s tím, že touha po státu nezmizí, ať je při pohledu zvenčí oprávněná, nebo ne.

Přesto odmítá, že by Česká republika uznala jeho existenci dříve, než se na jeho podobě Palestinci domluví s Izraelci. „Stát Palestina uznáme vteřinu poté, co se Izraelci dohodnou s Palestinci,“ komentuje Hladík.

„Představa, že tlakem donutíme Izrael přehodnotit jeho chování, vede k přesnému opaku. Izrael na něj reaguje odmítavě a s nedůvěrou,“ říká k rozhodnutí prokurátora Mezinárodního trestního soudu Karima Khana.

Izraelská politická scéna podle něj není jednoduchá ani jednotná, ale když přichází tlak zvenčí, společnost se sjednotí. „Kdyby to tak nebylo, tak Izrael nemusel existovat už po první válce za nezávislost,“ vysvětluje.

O tom, proč si myslí, že v Izraeli dnes Česko boxuje ve vyšší váhové kategorii nebo proč nás ve světě i přes někdy kontroverzní postoje oceňují, si můžete poslechnout v nejnovějším díle podcastu Bulletproof na YouTube i ve vašich oblíbených podcastových aplikacích.

Poslechněte si tento díl v audio verzi

Vojtěch Boháč

Více článků od autora