Gérard Depardieu

01. 08. 2023, 03:51

„To je v pořádku, to je jen Gérard.“ Sexuální násilí a vztahy s Putinem ničí Depardieuovu slávu

Simone Radačičová

Zasmušilý Cyrano z Bergeracu, vynalézavý hrabě Monte Cristo nebo rozverný Obelix. Gérard Depardieu je zářivou hvězdou na francouzském filmovém nebi. Má ale i odvrácenou tvář: 15 žen ho obviňuje ze sexuálního obtěžování. Kritiku vzbuzuje také jeho přátelství s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Gérard Depardieu je nedotknutelný. O tom je přesvědčená mladá žena, která jako poslední vystoupila ve francouzských médiích a promluvila o sexuálním obtěžování při natáčení filmů. Léa tvrdí, že o nevhodném chování Depardieua – jeho slovních narážkách, dotecích a osahávání – věděli další lidé z filmového štábu. Nikdo ale proti ikoně francouzské kinematografie nezasáhl.

Odehrálo se to prý v roce 2015. „Na začátku měl otravné a vulgární poznámky na můj vzhled. Říkal mi: Ty jsi stavěná jako Ukrajinka. Takové holky jako ty můžu mít kdykoliv se mi zachce,“ líčí nepříjemný zážitek asistentka Léa, které v té době bylo 27 let. „Pak mi dělal návrhy, a dokonce nabízel peníze,“ dodává s tím, že herec ji opakovaně osahával. Někdy u toho byli další lidé, nikdo se ale neodvážil ho okřiknout.

Obtěžoval mě při práci. Ne někde v rohu, ale na place. Bylo tam tolik svědků, včetně režiséra. Nikdo nic neřekl.

Jednou během natáčení Léa zůstala s hercem v místnosti sama. „Sundal si kalhoty a ukázal mi své přirození. V tu chvíli jsem zpanikařila. Utekla jsem pryč. On mě ale chytil a přirazil ke zdi. Jeho břicho celý prostor zablokovalo a nemohla jsem nic dělat,“ řekla. Nakonec se jí podařilo vysmeknout a zamknout se v jiné místnosti.

Léa se tehdy svěřila jednomu z členů technického týmů. Ten její slova pro France Inter potvrdil.

Mladá žena na Depardieua nepodala trestní oznámení. „Ne, ani mě to tehdy nenapadlo. Bylo by to nemožné,“ řekla. „Ani teď by to nebylo možné,“ myslí si.

Stále se nic neděje

Uznávaný a talentovaný herec žije ve stínu podezření už pět let. Jako první ho v roce 2018 obvinila tehdy dvaadvacetiletá začínající herečka Charlotte Arnould. Tvrdí, že ji herec dvakrát znásilnil ve svém domě v Paříži.

Dívka vyšetřovatelům sdělila, že Depardieu léta patřil mezi rodinné známé. Za hercem ji poslala matka s tím, že by jí mohl poskytnout rady jak uspět ve francouzském showbyznysu. „Šla jsem k němu domů. Všechno se rychle zvrtlo,“ popsala později.

Policie tehdy zahájila vyšetřování a herce formálně obvinila. Na verdikt se ale stále čeká. Depardieu tato obvinění odmítl.

Arnauld se o několik let později rozhodla svůj příběh zveřejnit a vystoupit z anonymity. Zdůvodnila to tím, že policie ani po dlouhé době nedospěla k žádnému závěru. Podle svých slov byla v šoku, že se „stále nic neděje“: herec pokračuje ve své kariéře, zatímco „já přežívám“.

Gérard Depardieu na filmovém festivalu v Cannes, 2014 / Foto: Shutterstock

Když nastane smrtelné ticho

Až do letošního jara byla Arnauld jedinou ženou, která proti slavnému herci vystoupila. Změnilo se to až ve chvíli, kdy přední francouzský investigativní server Mediapart zveřejnil výpovědi dalších 13 žen. Promluvily o sexuálních narážkách, nevhodných dotecích a osahávání přímo během natáčení filmů a seriálů v letech 2004–2022. Autorka článku Marine Turchi sesbírala závažná obvinění nejen od hereček, ale také od maskérek, komparzistek či techniček. Některé se rozhodly zveřejnit své jméno, jiné zase chtějí zůstat v anonymitě. Příběhy těchto žen dával Mediapart dohromady přes dva roky.

Jejich slova otřásla dosud pevnou pozicí Depardieua ve francouzské společnosti. „Obtěžoval mě při práci. Ne někde v rohu, ale na place. Bylo tam tolik svědků, včetně režiséra. Nikdo nic neřekl. Ani když jsem si stěžovala. Smrtelné ticho,“ vypověděla jedna z nich. Podobné chování vesměs všichni tolerovali, nebo se tomu dokonce smáli: „To je v pořádku, to je jen Gérard.“

Postupně herec měnil své politické preference – od klasické levice se nejprve obrátil ke komunistům, a nakonec skončil u konzervativců.

Mediapart se obrátil na několik režisérů, kteří se slavným hercem točili. Jen jeden z nich se ale rozhodl promluvit a potvrdil, že o obtěžování věděl. Byl to režisér Fabien Onteniente, který s ním natáčel v letech 2008 a 2013. O tom, že herec obtěžuje ženy, mu prý řekl ředitel castingu. Pět let nato ho znovu před chováním Depardieua varovali. „Nezačínej s tím zase. S tímhle je konec. Chovej se slušně,“ napomenul ho tehdy režisér.

Čtěte také: Dřív zatloukala, teď se ničím netají. Jak BBC přestala zametat skandály pod koberec

Mediapart ve své rozsáhlé investigaci popisuje, že u případů se některé okolnosti opakují. Novinářka Turchi si v článku všímá také výrazné asymetrie: „Na jedné straně jsou ženy – často mladé a na začátku kariéry. A na straně druhé stojí světoznámý herec – vždyť jen jeho přítomnost sama o sobě někdy umožňuje financovat film.“

Gérard Depardieu se pro Mediapart odmítl vyjádřit. Jeho právní zástupce popřel všechna obvinění, která se v publikovaném textu objevila.

Noci s Castrem

Podezření ze sexuálního obtěžování není jediným důvodem, proč Depardieu a jeho chování vyvolává stále větší debaty a kritiku. Herec, který ztvárnil hraběte Monte Crista, se nikdy netajil tím, že má blízko k mocným mužům, ať už se jednalo o „běžné“ politiky, nebo o diktátory z různých koutů světa.

V 80. letech veřejně podporoval francouzskou levici a zejména socialistického prezidenta Françoise Mitterranda. Poté, co se mu podařilo obhájit mandát, dal Depardieuovi Národní řád za zásluhy.

Postupně ale herec své politické preference měnil – od klasické levice se nejprve obrátil ke komunistům, kterým dokonce poslal peníze na kampaň, a nakonec skončil u konzervativců. Podporoval například pravicového prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Depardieuova podpora a přátelství ale sahají daleko za hranice Francie. Opakovaně se setkává s diktátory, kteří mají na svědomí dlouholeté porušování lidských práv a omezování demokracie. „Kdo fascinuje Depardieua? Velitelé, vůdci, šéfové. Postavy, se kterými se může měřit on: ten, který ztělesňuje Francii v zahraničí,“ napsal k tomu deník Le Monde.

Aby se vyhnul vyššímu zdanění bohatých, koupil si dům v Belgii u hranic s Francií a nechal se slyšet, že se případně porozhlédne ještě po jiné zemi.

Se slavným hercem se dlouhodobě přátelili Fidel Castro a jeho mladší bratr Raúl. Kubánský vůdce Francouze oslovoval mi amigo“. Pokaždé, když Depardieu přiletěl na Kubu, čekala na něj na letišti uvítací delegace. „Celé noci jsme prohovořili,“ řekl o svých setkáních s proslulým revolucionářem. Mluvili prý o ženách, o jídle nebo o písních. Castro se mu prý svěřil, že jeho oblíbenou knihou jsou Bídníci od Victora Huga a někdy si dokonce pouštěl filmy s Depardieuem. Společně prý jezdili na lov nebo rybařit.

O politice, všeobecném nedostatku nebo utlačování politických oponentů se nemluvilo. „Není to na mě, na malém francouzském herci, aby něco říkal Fidelu Castrovi. Do politiky se nemíchám,“ pronesl před novináři. „Jsem si vědom, že každá revoluce je krvavá. Během francouzské revoluce také padaly hlavy,“ dodal k tomu na naléhání deníku Le Monde.

V roce 2013 zase Depardieu několikrát navštívil čečenského lídra Ramzana Kadyrova. O dva roky později se setkal se s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem nebo s vůdcem Uzbekistánu Islamem Karimovem, který byl demokratickými státy opakovaně kritizován z potlačování opozice. V roce 2018 se zúčastnil monstrózní vojenské přehlídky v Severní Koreji.

Nevlastenecký a ubohý

Vůbec největší pozornost přitahují Depardieuovy přátelské vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kterého prý oslovuje křestním jménem.

Sblížili se zhruba před deseti lety. Depardieu tehdy na protest proti politice socialistického prezidenta Françoise Hollanda oznámil, že se vystěhuje z Francie. Nelíbilo se mu, že hlava státu prosazuje vyšší zdanění bohatých. Plán na zavedení 75procentní daně pro příjmy nad milion eur tehdy vyvolal obrovskou kritiku u francouzských celebrit a byznysmenů.

Depardieu proti prezidentovi neváhal použít ostrá slova. „François Hollande je malý bolševik z Elysejského paláce, jenž zabíjí střední třídu,“ prohlásil o něm. Šlo prý o politikovu snahu potrestat „úspěch a talent“.

Herec krátce poté oznámil, že se přestěhuje do Belgie, aby se vyhnul placení vyšších daní. Koupil si dům poblíž hranic s Francií a nechal se slyšet, že se případně porozhlédne ještě po jiné zemi. Tehdejší premiér Jean-Marc Ayrault to označil za „nevlastenecké a ubohé“.

Do Ruska jsem předtím nechtěl ani vkročit, ale objevil jsem lidi, kteří se mi podobají. Myslím, že jejich temperament je blízký tomu mému.

Depardieu prý tehdy zvažoval přesun do Černé hory nebo do Ruska, napsal deník Le Figaro s odkazem na jeho blízké přátele. Nakonec si vybral právě Rusko.

Sám herec se však nikdy netajil tím, že má k této zemi blízko. „Vyrostl jsem na Dostojevském, Puškinovi, Tolstém a Majakovském. Poprvé jsem tam jel s Marcellem Mastroiannim, v době perestrojky v plném proudu. Já jsem tam předtím nechtěl ani vkročit, ale objevil jsem lidi, kteří se mi podobají. Myslím, že jejich temperament je blízký tomu mému,“ pronesl už v roce 2011.

Naučit se rusky a v klidu tam žít

Prezident Putin podepsal v roce 2013 dekret, který populární filmové hvězdě garantoval ruské občanství. Na to Francouz reagoval otevřeným dopisem. „Miluji vaši zemi. Její lid, historii, spisovatele,“ napsal v něm. Rusko pak v narážce na kritiku tehdejšího francouzského předsedy vlády Ayraulta popsal jako „velkou demokracii, ne jako zemi, kde by premiér označil jednoho z občanů za ubohého“.

Prezident Putin ho tehdy pozval na slavnostní ceremonii do Soči, kde se sešli a společně pózovali novinářům. Depardieu se pak odtud vydal do ruské republiky Mordvinsko. „Jsem velmi šťastný, je to tu opravdu velmi krásné,“ řekl na návštěvě.

Gérard Depardieu se zdraví s Vladimirem Putinem v Soči, 2013 / Foto: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Podle tehdejších zpráv měl skutečně v úmyslu se naučit rusky a dlouhodobě tam žít. V Rusku je Francouz dobře známý a populární. Objevil se hned v několika reklamách – například na banku, kečup a maloobchodní řetězec s potravinami. V roce 2011 také ztvárnil Rasputina ve stejnojmenném televizním filmu.

Válka je obrovský nesmysl

Útok Ruska na Ukrajinu slavného herce zaskočil. Několik dní se k válce vůbec nevyjadřoval a zachovával mlčení. Nakonec ale vyzval obě strany, aby zasedly za jednací stůl. „Rusko a Ukrajina byly vždy bratrské země. Jsem proti této bratrovražedné válce. Říkám: Složte zbraně a vyjednávejte,“ vyjádřil se herec pro agenturu AFP.

Pak se zase na několik týdnů odmlčel. Ozval se až na konci března 2022. „Ruský lid není zodpovědný za šílené a nepřijatelné výstřelky svých vůdců, jako je Vladimir Putin,“ napsal pak v prohlášení a věnoval výtěžek ze svých tří koncertů, kde zpívá, obětem ruské invaze.

Pro mě se nic nezměnilo. Jsem stále Rus a mám rád ruskou kulturu. Když si oblíbím nějakou zemi, je to vždy kvůli její kultuře.

Depardieuovo chování okamžitě přitáhlo pozornost Kremlu. „Myslím, že bezpochyby nechápe, co se děje,“ prohlásil mluvčí Kremlu Dimitrij Peskov. „Nerozumí tomu, co jsou separatistické proruské republiky Doněck a Luhansk, neví nic o bombardování civilistů (z něj Rusko bez důkazů obviňuje Ukrajinu, pozn. redakce). Pokud to bude nutné, jsme připraveni mu o všem povyprávět, aby to lépe pochopil,“ dodal k tomu. Jeden z ruských poslanců, Sultan Chamzajev, pak vyzval úřady k tomu, aby herci odebrali ruský pas a převedli jeho majetek v Rusku na charitativní organizace.

Čtěte také: Andrew Tate šíří temné myšlenky mužství a vydává je za světlé. A dost na nich vydělává

Francouzský herec na slova Peskova nijak nezareagoval a opět se zahalil mlčením. Naposledy se o válce na Ukrajině rozhovořil letos v únoru pro německý list Augsburger Allgemeine Zeitung.

„Pro mě se nic nezměnilo. Jsem stále Rus a mám rád ruskou kulturu. Když si oblíbím nějakou zemi, je to vždy kvůli její kultuře. Raději se tomuto tématu vyhýbám, nikdo není schopen o tom říct něco opravdu rozumného. Nikdo!“ pronesl v souvislosti s probíhajícím ozbrojeným konfliktem. „Víc se k tomu nechci vyjadřovat: válka je obrovský nesmysl,“ dodal.

Svého ruského pasu se Depardieu ale zatím nevzdal a od rozhovoru pro německý deník se k válce na Ukrajině už nevyjadřuje.

Neříkej blbosti

Proč se Depardieu nijak neostýchá družit s Putinem nebo s dalšími diktátory, není jasné. Odpověď na tuto otázku hledají už léta francouzská média, která vyzpovídala jeho přátele i životopisce. Ti přinášejí pohled do duše stárnoucího muže.

„Depardieua vždy fascinovali neobyčejní lidé,“ řekl před několika lety pro list Le Parisien Bernard Violet, který napsal biografickou knihu Depardieu, l’insoumis, (Nepoddajný Depardieu).

„Gérard se osobně setkal s Castrem nebo s Putinem. Pro kluka z Châteauroux je to fascinující,“ dodala k tomu režisérka Josée Dayan v narážce na prostředí, odkud Depardieu pocházel. Herec se narodil do chudé rodiny, měl násilnického otce a v mládí se různě protloukal. Do školy přestal chodit už ve 13 letech a prý tehdy skoro ani neuměl číst.

Chtěli zabít mého syna kvůli dvěma gramům heroinu. Dostal starou soudkyni plnou nenávisti.

Přátelé Depardieua tvrdí, že umělec nemá žádné postranní úmysly. „Gérard je všechno, jen ne žádný poskok diktátorů,“ myslí si Dayan s tím, že v politice se příliš neorientuje. Podobně mluví i další lidé. „Jednou jsem mu řekl: ,Ale Gérarde, Putin je přeci jen diktátor‘. A on se rozesmál: ,Neříkej blbosti, nech mě být,‘“ vyprávěl pro Le Parisien v roce 2018 jeho kamarád Lionel Duroy.

Herec má podle svých přátel smíšený, někdy až zatrpklý postoj k Francii. Opakovaně kritizuje zejména tamní justici. Tvrdí, že stojí za smrtí jeho syna Guillaumea Depardieua.

Čtěte také: 5 let MeToo z 5 pohledů: Ani teď není společnost k sexuálnímu násilí dostatečně tvrdá

Podobně jako jeho otec i Guillaume měl komplikované mladí a několikrát skončil před soudem. Ve vězení si nakonec odseděl rok a půl za obchodování s heroinem. Podle Gérarda Depardieua to byl příliš přísný trest. „Chtěli zabít mého syna kvůli dvěma gramům heroinu. Dostal starou soudkyni plnou nenávisti,“ řekl k této události. Podle něj bylo vězení začátkem konce jeho syna.

V roce 1995 měl Guillaume Depardieu nehodu a na rok skončil v nemocnici, kde chytil zlatého stafylokoka. V dalších letech se kvůli této bakterii potýkal s různými zdravotními komplikacemi. Zemřel v roce 2008 na zápal plic. „Gérard je muž zraněný tím, co se stalo jeho synovi,“ dodal k tomu další z jeho přátel Guy Roux.

Hercovo odcházení

Depardieu, který měl dříve neotřesitelnou auru, kvůli přibývajícím skandálům a příliš těsným vztahům s Putinem ztrácí dech. V posledních letech ho už tolik nezvou na festivaly ani už nezáří v hlavních rolích. Jeho přátelé, kteří dříve hlasitě vystupovali na jeho obhajobu, nyní mlčí. Catherine Deneuve nebo jeho bývalá žena Elisabeth Depardieu, které ho dříve hájily, se po zveřejnění posledního svědectví Léy už na jeho stranu nepostavily.

Gérard Depardieue s Catherine Deneuve, 2012 / Foto: Shutterstock

Čtyřiasedmdesátiletý Depardieu stále vystupuje na koncertech ve Francii, při nichž jeho zpěv doprovází jen klavír. Několik z posledních ale pořadatelé zrušili. Jako oficiální důvod udali menší zájem. Jinde zase museli diváci cestou do koncertních síní projít skrz dav demonstrantek. Některé z nich měly na obličejích masky hlavy prasete.

„Je nemyslitelné, že bych znovu produkoval film s tímto hercem,“ řekl k tomu pro Le Monde Marc Missonnier, koproducent filmu Asterix a Obelix ve službách Jejího veličenstva z roku 2012. Zářící hvězda Depardieua tak po letech skandálů padá z filmového nebe.

Simone Radačičová

Více článků od autora