Politika

05. 04. 2024, 06:35

Tři rostlinky a 25 gramů. Německo částečně legalizovalo marihuanu, coffee shopy ale nebudou

Simone Radačičová

Protest za legalizaci marihuany v Berlíně v roce 20202 / Foto: Shutterstock

Německo částečně legalizovalo marihuanu. Nijak to ale neutlumilo spory mezi politiky a odborníky. Největší opoziční strana CDU tvrdí, že pokud se příští rok vrátí k moci, tak zákon zruší.

Příznivci konopí se o pondělní půlnoci sešli u Brandenburské brány, aby tam přivítali částečnou legalizaci konopí a společně si dali jointa. „Už se nemusíme skrývat,“ poznamenal k tomu Henry Plottke, člen Německého konopného svazu.

Od prvního dubna u sebe mohou mít Němci takové množství, které vystačí až na několik desítek jointů, a mohou si konopí v omezeném množství sami vypěstovat. „Německo je jednou z předních zemí v evropském hnutí za reformu v užívání konopí. Přijalo dalekosáhlou dekriminalizaci, která zahrnuje legální držení konopí nebo možnost si ho pěstovat doma. A také počítá se zavedením marihuanových klubů,“ shrnuje to pro Voxpot Georg Wurth z Německého konopného svazu.

Německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach z SPD, jenž nyní patří mezi hlavní zastánce částečné legalizace, přitom předvedl obrat o 180 stupňů. Nejprve totiž uvolnění pravidel odmítal, nakonec ale změnil názor a dokonce se nechal vyfotit s konopným lízátkem.

„Marihuana vystupuje z tabuizované zóny. Je to lepší pro skutečnou pomoc při závislosti, prevenci pro děti a mladé lidí a pro boj proti černému trhu,“ napsal na X. 

I díky jeho obratu by se z příkladu Německa mohly inspirovat další evropské země, včetně Česka. „Jsem přesvědčený, že další země budou Německo následovat. Celý svět nás nyní sleduje. Dostáváme hodně dotazů z mezinárodního tisku,“ řekl Wurth z Německého konopného svazu.

Představitelé dalších států sledují, jak se Berlínu model postavený na uvolnění pravidel a vzniku marihuanových klubů osvědčí. Například Evropská strana zelených to označila za své „vítězství“. Na sociálních sítích k tomu napsala, že to zasadí ránu „obchodu s drogami“ a u některých lidí zmírní „bolesti a příznaky některých nemocí“. „Doufáme, že zbytek zemí Evropské unie půjde ve stopách Německa,“ doplňují na sociální síti X.

Jak ochránit mladé lidi

O částečném uvolnění pravidel se v Německu debatovalo už několik let. Tamní politici přitom studovali i postup dalších zemí, které v tomto ohledu už mají náskok. Vůbec nejvíce je zaujala Malta. Ta jako první z členů Evropské unie legalizovala marihuanu na sklonku roku 2021.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Simone Radačičová

Více článků od autora

Témata: Opozice, Drogy, Německo, Politika, Vláda