Politika

27. 10. 2025, 15:53

Trump na asijském turné vyhlíží dohodu s Čínou

Simone Radačičová

Americký prezident Trump. Foto: Shutterstock

Americký prezident je na cestě po Asii, kde jedná především o vzájemném obchodu. Vrcholem cesty bude klíčová schůzka s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Donald Trump se vydal na téměř týden dlouhou cestu po zemích Asie, kterou doprovází velká diplomatická pompa.

Pod Trumpovým dohledem podepsali kambodžský premiér Hun Manet a jeho thajský protějšek Anutin Čánvirakun rozšířenou dohodu o příměří. Trump nijak nešetřil superlativy a po slavnostní ceremonii pronesl nejdelší projev ze všech zúčastněných státníků. 

Střety mezi Kambodžou a Thajskem o spornou hranici se rozhořely letos v létě. Trump společně s malajsijským premiérem Anwarem Ibrahimem následně pomohli dojednat zastavení bojů.

Není ale jasná, zda rozšířená dohoda o příměří opravdu vydrží a zajistí dlouhodobý mír. Thajsko a Kambodža se zatím například nedohodly na tom, jak definovat hranici ani jak potlačit nacionalistické nálady točící se kolem sporu. 

„Je to významný den pro jihovýchodní Asii. Monumentální krok,“ konstatoval a dohodu o ukončení bojů označil za „historickou“. 

Na řadu států regionu přitom nedávno jeho administrativa uvalila vysoká cla – a právě obchod hraje v Trumpově turné klíčovou roli.

Podepsání příměří mezi oběma zeměmi proto doprovodil dohodami o obchodní spolupráci. Znovu tak ukázal, jaké páky hodlá využívat, aby vyvíjel tlak na ostatní země.

Podobně jednal už v případě Brazílie. Trump patří mezi blízké spojence tamního exprezidenta Jaira Bolsonara, který byl nedávno odsouzen na sedmadvacet let do vězení kvůli plánování puče.

Americká administrativa v reakci na soudní proces odebrala víza několika soudcům brazilského Ústavního soudu a současně uvalila padesátiprocentní cla na velkou část tamních výrobků.

S brazilským prezidentem Luizem Inaciem Lulou da Silvou se sešel během summitu zemí ASEAN v Malajsii. Během rozhovorů Lula požádal Trumpa o snížení cel. 

„Myslím, že bychom měli být schopni uzavřít nějaké dohody výhodné pro obě země,“ reagoval americký prezident, čímž naznačil možné ústupky. 

Na současné cestě pak Trump vedle obchodních dohod s Kambodžou a Thajskem podepsal také dohody s Malajsií a Vietnamem. V nich například Kuala Lumpur souhlasí, že nezavede omezení na vývoz vzácných zemin do USA. 

Malajsie, Kambodža a Thajsko se v dohodách se Spojenými státy zavázaly, že pomohou omezit vliv Číny právě v oblasti klíčových zemin, z nichž se vyrábí například baterie nebo součástky chytrých telefonů.  

Po návštěvě Japonska čeká Trumpa klíčová schůzka s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v Jižní Koreji. Jde o vůbec první setkání mezi oběma státníky od Trumpova návratu do Bílého domu.

Za druhé Trumpovy vlády mezi oběma zeměmi rostlo napětí a opakovaně hrozila celní válka. Oba prezidenti tak budou jednat především o obchodu a vzácných minerálech. 

V pondělí 27. října americký ministr financí Scott Bessent řekl BBC, že USA se s Čínou dohodly na rámci možné obchodní dohody. Podle ministrových slov zahrnuje například „finální dohodu“ o TikToku.  

Bessent navíc nečeká, že by vstoupila v platnost stoprocentní cla na čínský export, kterými Trump opakovaně hrozil a platit měla původně od listopadu.

Simone Radačičová

Více článků od autora